2011 van depreminde kaç kişi hayatını kaybetti


2011 van depreminde kaç kişi hayatını kaybetti
ölenlerin listesi, isimleri sayıları kaç kişi oldukları ilerleyen günlerde kamu oyuna duyurulacaktır.

”582 vatandaşımız hayatını kaybetti”
Van’da yaşanan 7,2 şiddetindeki deprem felaketi ardından can kayıplarına ve bölgedeki yardımlara ilişkin son açıklama Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan geldi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “582 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yaptığı açıklama şöyle;

“Deprem sonrası en acil şekilde arama, kurtarma faaliyetlerinin koordinasyonu yapılmıştır, yaralıların kurtarılması koordinasyonu da yapıldı bizim için en öncelikli çalışmalar bunlar olmuştur. Bütün Türkiye’nin birikimi buraya getirilmiştir, bunu iddialı şekilde söylüyorum tüm Türkiye’nin birimleri Van’a sevkedilmiştir ve oradan Erciş’e gönderilmiştir”

“TOPLAM 582 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”
Afet acil kurtarma uzmanları, DAK Jandarmanın en iyi uzmanları, polislerin birikimi, sivil toplum kuruluşlarının hepsi burada olmuştur. Yurtdışından da Azerbaycan ve İran’ın arama, kurtarma ekipleri burada olmuştur. 90 adet çok katlı bina çökmüştür, bunun 6′sı Van merkezde geri kalanı Erciş’tedir. Çalışmalarda 231 vatandaşımız canlı olarak, belli şekilde yarası veya yarası olmadan kurtarılmıştır. Erciş’te şuan 4 binada arama kurtarma çalışması devam ediyor, diğer yerlerde çalışmalar tamamlanmıştır. Şuana kadar toplam 582 vatandaşımız malesef hayatını kaybetmiştir, bu vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Arama, kurtarma çalışmalarıyla ilgili söyleyeceğim söz şu; hiç bir aksama olmamıştır, en etkili biçimde yürümüştür çalışmalar. Sağlık hizmetleri en iyi çalışan yine diğer bir konu olmuştur, 900 kadar sağlık acil müdahale ekibi burada olmuştur, ambulans helikopterler, ambulanslar buraya sevk edilmiştir ve burada görev yapmışlardır.

“ÇADIRLARIN YÜZDE 10′U DIŞARIDAN GELDİ”
Çadır ihtiyacı olanlara teker teker ulaşıyoruz, bunları artık vatandaşlarımızın talebiyle değil biz kendimiz ulaştırıyoruz tabi ki acil talepler olursa bunlar da göz önünde bulunduruluyor. Yaklaşık 3 bin 548 çadır dışarıdan gelmiştir ve şuanda bir miktarda bekleniyor, tabi önce çok teşekkür ederiz uluslararası camiaya en başta komşularımız olmak üzere çok büyük bir duyarlılık gösterilmiştir. Hepimizde listeler var hangi ülkeler hemen aradı, hangi ülkeler yardım teklifinde bulundu bunları not ettik. Yardım ekipleri biraz bekletildi, İran ve Azerbaycan kendileri direkt olarak arama, kurtarma ekiplerini göndermişti. Biliyorsunuz dış yardımlar için Van havaalanı çok yoğunluk taşıdığı için dış yardımları Erzurum’a yönlendirdik, oradan buraya yardımlar karayolu ile sevk ediliyor. Tekrar buradan ilgi, duyarlılık gösteren ülkelere teşekkür ediyoruz.

“ÖZELLİKLE ÇOCUK GİYSİSİ GÖNDERİLSİN”
Van ve Erciş’te 2 tane gıda lojistik merkezimiz kuruldu, 3 öğün sıcak yemekler çıkıyor burada İstanbul, Konya gibi büyük belediyelerimizin katkıları var. Özellikle gıda ve beslenmede dışarıdan da yardım geliyor bunlar hemen dağıtılıyor, ricamız şu lütfen küçük paketlerde ismi üzerine yazılmış gıda paketleri gönderilirse dağıtımı daha kolay oluyor. Bütün milletimize, vatandaşımıza buradan teşekkür ediyoruz, Vanlılar adına, hükümetimiz adına, devletimiz adına büyük bir bütünlüğün sergilendiği günleri yaşıyoruz, yaşadık. Arada fitne çıkaranlar, çıkartmaya çalışanlar olsa da bunlar aksine vatandaşımızı kamçıladı ve beraberlik daha çok arttı. Bunu depremin en önemli sevinilecek olayı olarak ifade etmek istiyorum, şuanda gıda ve diğer ihtiyaçların buraya gönderilmesi için çalışmalar sürüyor, TIR’lar, kamyonlar yağmur gibi geliyor. Bunların hepsini tereddütsüz bütün vatandaşlarımıza büyük bir duyarlılık içinde ulaştırmak temel hedefimizdir, burada özellikle battaniye, ısıtıcı, birde özellikle gelen giyimlerde biraz çocuk giyimi gönderilirse bundan memnun oluruz. Birde ricamız var giyeceklerde yeni giyimler gönderilsin, bunlarda Van’da birer simge olarak bulunsun.

Ön hasar tespitleri bitmek üzere, kesin oturulamaz dışındaki evlere girilebilir. Çadırlarla ilgili talimat sürekli devam edecek, evlerine giremeyenler ya çadırkent, yada çadır evlere yerleştirilecekler. Erdoğan Bayraktar Bey hükümetimiz adına görevlendirildi kalıcı konutlar yapılacak, bizim acil afet yönetimi de bu konuda kendisinin emrinde çok titiz şekilde yürüteceğimiz bir boyuttur bu. Depremde en ağır hasar köylerimizde oldu, konutların kerpiç olmasından dolayı tamamen yıkılan 2 köyümüz var, bütün köyler tarandı ve şuanda hepsiyle ilgili ihtiyaç olanlara da çadır ulaştırıldı. Dün gece itibariyle istedikleri miktarda çadır, hane sayısına göre ulaştırıldı.

Bu haber 29 Ekim 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.