23 mayıs 2012 memurlar bugün greve gidiyor, bugün resmi daireler tatilmi, 23.05.2012 okul varmı? bugün grev var okullar tatilmi?


23 mayıs 2012 memurlar bugün greve gidiyor, bugün resmi daireler tatilmi, 23.05.2012 okul varmı? bugün grev var okullar tatilmi?

kamuda çalışanlar bugün izinlimi, 23 mayıs 2012 çarşamba hastaneler kapalımı, memurlar bugün çalışacakmı gibi birçok konuda halk sorular sormaya ve cevap aramaya başladı.

Memur Zammında 25 Milyar TL’lik Kavga
Maliye Bakanlığı, memurların talep ettiği zammın bütçeye 25 milyar lira yük getireceğini açıklayınca toplu sözleşme görüşmeleri kilitlendi. Memurlar bugün tüm yurtta eyleme çıkıyor
*
öğrencilerin merak ettiği bugün okullar tatilmi? öğretmenler greve katılacakmı? bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmamaktadır
*

Hükümetin memur zammı teklifinde yaptığı sınırlı iyileştirme, memurların talepleriyle Maliye ‘nin bütçe hesapları arasındaki uçurumu kapatmayınca, onbinlerce kamu çalışanına grev yolu gözüktü. 2012 için yaptığı 3+3 ‘lük zamteklifini yüzde 3.5+4 ‘e çıkaran hükümet ile Memur-Sen ‘in talepleri arasındaki yaklaşık 25 milyar liralık fark telafi edilemeyince ipler koptu.
Hükümet ile memurlar arasındaki ilk temasta, Memur-Sen ‘in zam talebini değerlendiren Maliye Bakanlığı, teklifin bu haliyle kabul edilmesi halinde bütçeye yaklaşık 28 milyar TL ‘lik ek yük getireceğini belirtti. Maliye Bakanlığı, 3+3 ‘ün üzerine yapılacak 1 puanlık artışın bile bütçeye 1 milyar TL ‘lik yük getirdiğini anımsattı.

Uzlaşma sağlanamadı
Geri adım atmaya karar veren hükümet, 2012 için yüzde 3+3 ‘lük zam teklifini 3.5+4 ‘e yükseltti. 2013 için yeni teklif yapmayan hükümet, yaklaşık 2 milyar liralık bir ek maliyetle pazarlıkları bitirmeyi planlıyordu. Memur-Sen, 2012 için talebini yüzde 7.5+7.5 ‘e, 2013 için yüzde 6.5+6.75 ‘e indirdi. Memur-Sen bunun geri adım olmadığını, hükümetin uzlaşmaz tavrına ironik bir yanıt olduğunu açıkladı.
Bütçe planları ile memurların talepleri arasındaki uçurum kapatılamadı. Taban aylığa da zam isteyen Memur-Sen ‘in talebi ile hükümetin son teklifi arasında yaklaşık 25 milyar liralık fark bulunuyor. Memur-Sen ‘in eş yardımı zammı, 4-C ‘liye yüzdelik zam, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması talepleri de bütçe hedeflerini sarsacak unsurlar olarak görülüyor.
Son sözü söyleyecek Hakem Kurulu ‘nun Maliye kanadı da bütçeye getirilecek ek yüke dikkati çekecek. Maliye, bütçe açığı, cari açık, Orta Vadeli Plan ve mali disiplini gerekçe göstererek, “Bu son teklifimiz” diyen Başbakan Erdoğan ‘ın vurgusuna uygun tavır alacak.
*
grev uygulanırsa bugün okullarda, hastanelerde, devlet dairelerinde birçok yerde sıkıntı yaşanacağa benziyor, bakalım önümüzdeki saatlerde neler olacak hep birlikte takip etmeye devam ediyoruz.
*
Evden çıkmadan bu haberi mutlaka okuyun
Memurlar, hükümetin yüzde 3.5+4 zam teklifine karşı iş bırakıyor. Öğretmenler dersbaşı yapmadı, hastaneler acil servisler dışında hizmet vermeyecek. İstanbul’da banliyo treni seferleri yapılmıyor.

TRENLER KALKMADI

Birleşik Taşımacılık Sendikası çalışanlarının grevi nedeniyle Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’ndan banliyö seferlerinin bazıları iptal edildi. Saat 05.00′te yapılması gereken Haydarpaşa-Pendik seferi yapılmadı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol, Devlet Demiryolları’ndaki eylemin geceyarısına kadar süreceğini söyledi. Grev nedeniyle Haydarpaşa-Pendik ve Sirkeci-Halkalı arasındaki seferlerin yapılmadığı duyuruldu.

HANGİ SENDİKA, NE YAPACAK?

KESK: Maliye bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi farklı kanallardan gelecek KESK üyeleri, 12.30′da Mithatpaşa Köprüsü civarında Ziya Gökalp Bulvarı’nda toplanacak. buradan Sakarya Caddesi’ne doğru yürümeyi planlıyorlar.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ: Türk Tabipler Birliği ve Ankara Tabip Odası da eyleme destek verecek. Ancak resmi bir toplanma yerleri yok, rakam da vermiyorlar. Katılacak Doktorlar 12.30 da Ziya Gökalp’te olacak.

EĞİTİM-SEN: Tüm Türkiye’deki Eğitim-Sen üyesi bütün öğretmenler eyleme destek verecek. Sendika üyesi olmayan çok sayıda öğretmenin de eyleme katılması bekleniyor. Öğretmenler hiçbir derse girmeyecek.

Ankara’da önce kurumları önünde toplanacak öğretmenler, 12.00 – 12.30 sularında Milli Eğitim Bakanlığı önüne gelecek. Buradaki protestonun ardından, eylem mekanı olan Selanik Caddesi ile Ziya Gökalp Caddesi’nin kesişim noktasına yürünecek, burada Mithatpaşa Köprüsü civarında diğer topluluklarla birleşilecek.

HÜKÜMETİN TEKLİFi: YÜZDE 3.5+4

Hükümet toplu sözleşme sürecinde memura 2012 için yüzde 3.5+4 zam teklifinde bulunmuştu. Zam oranını yetersiz bulan memurlar greve gitme kararı almıştı. Nihai zam oranını Hakem Kurulu belirleyecek.

Bu haber 23 Mayıs 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 4 Yorum yapılmış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.