69. Venedik Film Festivali’nde geleceğin aslanı ödülünü KÜF aldı


”Geleceğin Aslanı” ödülü ”Küf”ün oldu
69. Venedik Film Festivali’nde en iyi film dalında ”Altın Aslan” ödülünü, Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un sarsıcı filmi ”Pieta” kazandı.
”Pieta” filminde ailesi bulunmadığı için kaybedecek bir şeyi de olmayan ve mafya adına haraç toplayan acımasız bir adamın davranışlarında, hayatına annesi olduğunu iddia eden bir kadının girmesiyle yaşanan değişim anlatılıyor.

Festivalde en iyi yönetmen ödülü olan ”Gümüş Aslan”ı ise Paul Thomas Anderson, Scientology tarikatının kurucusu L. Ron Hubbard’dan esinlendiği, ”The Master ” filmiyle kazandı.

Ayrıca ”The Master” filminin oyuncuları Joaquin Phoenix ve Philip Seymour Hoffman da en iyi aktör dalında ödülü paylaştı.

En iyi aktris dalında ise ödüle İsrailli oyucu Hadas Yaron, ”Fill the Void” rolüyle layık görüldü.

”GELECEĞİN ASLANI” ÖDÜLÜ ”KÜF”E

Yönetmen Ali Aydın’ın ilk uzun metraj filmi Küf “Geleceğin Aslanı (Lion of the Future Award for Best Debut Film) ödülünü alarak büyük bir basari yakaladı.

KÜF

Ali Aydın’ın ilk uzun metraj filmi Küf’te 18 yıldır kayıp olan oğlunu arayan, demiryollarında yol bekçisi olan Basri’nin, toplum tarafından yalnızlaştırılmasını ve vicdanın insanı ummadığı bir anda nasıl çepeçevre sarabileceği anlatılıyor. Küf’ün başrollerinde Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer yer alıyor

Bu haber 9 Eylül 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.