ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-20 Zirvesi suriye görüşmesi


Obama ve Putin Meksika’da “suriye’ Konusunu Görüştü
ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-20 Zirvesi kapsamında bulundukları Meksika’da “Suriye” konusunu ele aldı.
G-20 Liderler Zirvesi münasebetiyle Meksika’nın Los Cabos kentinde bulunan Obama ve Putin’in görüşmesinde iki ülke ilişkileri ile Suriye’deki şiddeti ele aldıkları öğrenildi. Obama ve Putin, görüşmede Suriye’deki şiddetin sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmeyi değerlendiren Putin, “Suriye dahil olmak üzere, uluslararası ilişkileri tartıştık. Sayın Obama ile Suriye’deki krizin aşılması yönünde birçok uzlaşma noktası bulduk” dedi.

Putin ayrıca, iki ülke arasında Suriye konusundaki görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

Obama ise, “Son zamanlardaki korkunç ölümlerin önlenmesi için gerekli siyasi sürecin oluşturulması gerekmekte” diye konuştu.

Obama, tüm tarafların Suriye konusunun çözümü için birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmeye ilişkin yayımlanan bildiride ise Obama ve Putin, Suriye’deki şiddetin derhal sona ermesi çağrısında da bulunarak, “Suriye’de akan kanın durması için şiddetin hemen durdurulmasını istiyoruz” denildi.

Görüşme, Putin’in devlet başkanlığına gelmesinden sonra Obama ile yaptığı ilk görüşme özelliğini taşıyor
-kaynak;beyazgazete

Bu haber 19 Haziran 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.