Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposundaki patmalanın sebebi belli oldu işte patlamaya neden olan şey?


İşte Afyon’da yaşanan facianın sebebi…
Afyonkarahisar’da 25 askeri şehit eden mühimmatın 72 yıllık, Alman menşeili, monoblok savunma tipi el bombası olduğu ortaya çıktı.

Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu ve tüm şehirde deprem etkisi yaratan patlamaya 1940 yapımı Alman menşeili savunma tipi el bombasının yol açtığı belirlendi. Hitler dönemine ait Monoblok denilen eski tip bu bombalarda fünye ve gövde birbirine monte edilmiş, patlamaya hazır halde tutuluyor. Patlatıldıktan sonra 32 parçaya ayrılan bombanın şarapnelleri 36 metre uzaklığa kadar dağılarak, bu alan içindeki hedefleri etkileyebiliyor.

VÜCUT ISISINA DUYARLI
Ses ve basınçla etki eden taarruz bombalarına göre daha yıkıcı etkisi olan savunma tipi bombaların ısıya karşı da oldukça hassas olduğu ifade edildi. Özellikle çok eski tarihli bombaların vücut ısısına bile duyarlı olabileceği belirtilerek, vücuttaki statik elektrik enerjisiyle de patlayabildiği kaydedildi. Bu nedenle mühimmat deposuna girecek personel topraklama yapmadan malzeme bırakıp alamıyor. Patlamaya neden olan aynı tip bombalardan Ergenekon operasyonlarında da ele geçirilmişti. Patlamayla ilgili yapılan soruşturmanın bir hafta içinde tamamlanarak Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

-kaynak;beyazgazete

Bu haber 8 Eylül 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.