Altın Diyarı Kırgızistan Türk Yatırımcıları Bekliyor


Altın Diyarı Türk Yatırımcıları Bekliyor
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) çatışı altında faaliyet gösteren Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD), yaklaşık 150 iş adamıyla Kırgızistan’a çıkarma yaptı.

KOSGEB tarafından desteklenen geziye Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti milletvekilleri İsmet Su ve Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, CHP Milletvekili Kemal Ekinci ile bazı sivil toplum örgütlerinin başkanları ve işadamları katıldı. Gezi kapsamında gerçekleştirilen Kırgızistan-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu, iki ülke işadamları arasında yeni bağlantıların kurulmasını sağladı. Kırgızistan-Türkiye İşadamları Derneği (KITİAD) ve Kırgızistan Genç İş Adamları Derneği’ni (JIA) tarafından organize edilen Kırgızistan-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Alatomo Merkezi Salonu ‘nda yapıldı.

Forumun açılışına Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov, Ekonomi ve Tekelciliğe Karşı Siyaset Bakanı Tamir Sarıyev, yardımcısı Sanjar Mukanbetov, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ile Bursa Valisi Şahabettin Harput atıldı. Başbakan Babanov, ülkesinde yıllık 20 ton altın üretimi yapıldığını belirtti, Türk işadamlarını özellikle bu alanda yatırım yapmaya çağırdı.

Başbakan Ömürbek Babanov, forumun açılışında yaptığı konuşmada ülkesiyle Kırgızistan arasında ilişkilerin sürekli bir ivme gösterdiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan ‘ın Kırgızistan ‘a verdiği değerin farkında olduklarını anlatan Başbakan Ömürbek Babanov, imzalanan vize muafiyeti anlaşmasının ekonomik ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi. Kırgızistan ‘da parlamenter sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Babanov, yatırımcılara her türlü kolaylığı sağladıkları bilgisini verdi, yüzde 20 oranında vergi veren şirketlerin hiçbir kurum tarafından denetlenmediğine vurgu yaptı.

Kırgızistan ‘ın, doğal güzellikleri sebebiyle turizme elverişli olduğunu, bunun yanında tarım, hayvancılık ve enerji alanında Türk yatırımcıları beklediklerini anlatan Başbakan Ömürbek Babanov, TİKA ‘nın yaptığı çalışmalar için teşekkür etti. TUSKON aracılığıyla ülkesine gelip yatırım yapan işadamlarına müteşekkir olduğunu vurgulayan Babanov, iki ülke arasındaki ilişkilerin bu işadamları aracılığıyla daha fazla gelişeceğine inandığını dile getirdi. Kırgızistan ‘da halk arasında kullanılan ‘hayırlı misafir beyaz getirir’ sözüne atıf yapan Başbakan Babanov, Türk işadamlarının da bereket getireceğine inandığını sözlerine ekledi.

Ekonomi ve Tekelciliğe Karşı Siyaset Bakanı Tamir Sarıyev ise ekonomik gelişmedeki atılımlarıyla 2011 yılında dünyada ikinci sıraya yükselen Türkiye ‘nin 2012 yılında en fazla gelişme kaydeden ülkeler listesinde ilk sıraya yükselmesine beklediklerini vurguladı. Sarıyev, Türkiye ‘nin kat ettiği mesafeye rağmen kardeş iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin zayıflığının kendilerini üzdüğüne vurgu yaptı.

TOSKON Başkanı Rızanur Meral de 40 bin üyesi bulunan ve 100 binin üzerinde şirketi temsil eden federasyonun dünyanın farklı ülkelerinde düzenlediği formlarla karşılıklı ekonomik ilişkileri geliştirmeye çalıştığını dile getirdi. 15 Eylül 2010 ‘da dönemin Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ‘nın katılımıyla Türkiye ‘de Türk-Kırgız iş formu düzenlendiğini hatırlatan Meral, bu görüşmeler sonunda bazı Türk işadamlarının Kırgızistan ‘da yatırım kararı aldığını ifade etti. 15 Ocak 2012 ‘de yine TUSKON ‘un organizasyonuyla Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbeg Atambayev, Kırgız yetkililer ve 9 Türk iş adımının katılımıyla yemek yenildiğini anlatan Meral, burada da işbirliği için önemli adımlar atıldığını aktardı.

2011 yılına kadar iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 23 milyon dolar olduğunu hatırlatan Rızanur Meral, bunun yeterli olmadığını bildirdi. Meral 2001 ‘de ithalatın 47,5 milyon dolara, ihracatın 160 milyon dolara, toplam ticaret hacminin ise 211,5 milyon dolara yükselmesinin mutluluğunu yaşadığını söyledi. TUSKON üyesi Fibula Mücevherat Şirketi ‘nin Kırgızistan ‘da altın mücevherat tesisi kurmaya çalıştığını ifade eden Rızanur Meral, 65 milyon dolarlık projenin yüzde 50 ‘sinin tamamlandığına dikkat çekti.

Kırgızistan genelinde faaliyet gösteren Sebat Eğitim Kurumları ‘nın iki ülke arasındaki dostluğu pekiştiren önemli adımlar attığını belirten TUSKON Başkanı Meral, bu okullardan mezun olanların önümüzdeki dönemde ilişkilerin artırılmasında önemli rol oynayacağını anlattı.

Bursa heyetine başkanlık eden Vali Şahabettin Harput ise Türkiye ‘de 75 bin Kırgız ‘ın yaşadığına işaret etti. Bursa ‘nın tekstil, otomotiv, makine, gıdanın merkezi olan bir sanayi şehri olduğunun altını çizen Harput, 180 ülke ile ticari ilişkilerde bulunduğuna vurgu yaptı. Harput, Kırgızistan ‘daki hukuki sorunların çözülmesiyle ticari ilişkilerin daha fazla artacağını sözlerine ekledi.

Forumun ardından iki ülke işadamları arasında karşılıklı görüşmelere geçildi.
-kaynak;beyazgazete

Bu haber 19 Mart 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.