altın inecekmi çıkacakmı, bankaların altın öngörülerine ilişkin yorumları ne? işte altının seyri

-- --

Global piyasalarda parasal genişleme kararıyla güçlenen altın, içeride ise özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zorunlu karşılıklara ilişkin aldığı kararla daha da popüler hale geldi.

TCMB’nin zorunlu TL karşılıkların yüzde 30’u kadar altın tutulmasına izin vermesi bankaları altına yöneltti. Yastık altında olduğu tahmin edilen 5 bin ton altın için kolları sıvayan bankalar, art arda yeni ürün ve hizmetlerle bu pastadan pay kapma yarışına girdi.

Şubeleri kanalıyla kolye, yüzük, bilezik gibi hurda altınları toplama seferberliği başlatan bankalar, bu uygulamayı Türkiye çapına yaydı. Altına dayalı tüm finansal enstrümanlar aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık bin 300 ton altının ekonomiye kazandırıldığı tahmin ediliyor.

Peki bankalar altında nasıl bir geleek görüyor?

İşte bankaların altına dair öngörüleri:

Akbank: ABD Merkez Bankası’nın (FED) üçüncü parasal genişlemeye (QE) gitmesiyle artan likidite global enflasyon endişelerini artırdı. Bu endişenin yanı sıra Euro Bölgesi’ndeki ekonomik sorunların devam etmesi de altın ve gümüş gibi kıymetli madenlerin fiyatını yukarı itiyor. Jeopolitik riskler de talebi destekliyor.

İçeride uygulanan politikalar da altın fiyatlarını yukarı iten bir başka unsur. Bütün bu veriler ışığında altının yılın son çeyreğinde de “güvenli liman” olarak kabul edilmeye devam etmesi bekleniyor.

Garanti Bankası:
Altın fiyatlarındaki çıkışın sürmemesinin en önemli nedeni, ABD ekonomisi ve FED’in önümüzdeki döneme ilişkin politikasındaki belirsizlik.

Bundan sonraki dönemde altın fiyatları için en kritik gösterge ABD’deki istihdam verileri olacak. Uzun vadede ise reel faizler düşük kaldıkça altın ve diğer riskli yatırımlara olan talep sürecek. Reel faizler uzun bir süre daha düşük kalmaya devam edeceği için altın fiyatları yükselmeye devam edebilir.

VakıfBank:
Kısa vadede altının 1.600-1.800 ons/dolar bandındaki hareketine devam etmesini, orta vadede ise geçen yılki zirvesi olan 1.900 doları test etmesini bekliyoruz. Bol ve ucuz para sistemde kaldıkça altın da prim yapmayı sürdüre
Bank Asya:
FED toplantısında alınan yeni parasal genişleme kararıyla altın fiyatı 1.700 dolardan 1.766’ya kadar yükseldi. Kısa dönemde FED’in parasal genişleme kararları, altın fiyatlarında en belirleyici unsur olacak.

FED, son açıklamalarında düşük faiz ve bol para politikasını 2014 yılına kadar sürdüreceğini belirtmişti. Bu durum, altın fiyatlarındaki yükseliş trendinin 2014’e kadar süreceği senaryosunu güçlendiriyor.

İş Bankası:
Global ekonomilere ilişkin belirsizlik altın fiyatları hakkında kısa vadede tahminde bulunmayı zorlaştırıyor. Ancak ABD ve Euro Bölgesinde büyüme ve istihdama ilişkin kötüleşme endişelerinin devam etmesi ve merkez bankalarının izlediği parasal genişleme politikaları sonucunda enflasyon endişesinin yaygınlaşması altın fiyatlarının orta uzun vadede yukarı yönlü olacağını gösteriyor. Bunda Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar da etkili oluyor.

DenizBank:
Daha önce altın fiyatlarının uzun vadede yukarı gideceğine yönelik yaptığımız tahminlerimiz bizi doğruladı. Altın, her zaman güvenli liman olduğundan yıl sonuna doğru da fiyatlarda talep artışıyla birlikte yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz.

Bu haber 5 Kasım 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.