Ankara Müzeleri, ankarada gezilecek görülecek müzeler hangileri?


Askeri Müzeler Kültür ve Turizm
Bakanlığına Bağlı Müzeler Diğer Müzeler

Anıtkabir, Atatürk ve
Kurtuluş Savaşı Müzesi

Müze, Anıtkabir’de Atatürk’ün Anıt Mezarı’nın bulunduğu Şeref Salonu’nun altında yer alan üç bin metrekarelik sütunlu alanda kurulmuştur. Bu alanda, farklı sergileme tekniklerinden yararlanılarak, Çanakkale Savaşı, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri ile Atatürk dönemi etkileyici bir şekilde sunulmaktadır.

Anıtkabir, Atatürk ve
Kurtuluş Savaşı Müzesi

Sanal Müze

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Müze, Ankara Kalesi’nin güneydoğu yönünde, Atpazarı adı verilen semtte yer alır. Atatürk, Ankara’da bulunan Hitit eserlerinin sergilenmesi için bir müze açılması talimatı verir. Osmanlı binası olan Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni onarılıp müze olarak kullanılmaya başlanır. 1938 yılında başlayan onarımlar 1968 yılında biter ve bina Ankara Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Milli Mücadelede Atatürk Konutu
ve Demiryolları Müzesi

Ankara Gar binası içinde yer alan müze, Atatürk 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelince bina kendisine tahsis edilmiş, 1920–22 tarihleri arasında çok önemli kararlara tanıklık etmiştir. Bu tarihi olayları ölümsüzleştirmek ve ulu önder Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak amacıyla TCDD, bu tarihi binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak halkın hizmetine açmıştır.

Milli Mücadelede Atatürk
Konutu ve Demiryolları Müzesi

Alagöz Karargah Müzesi

Ankara Devlet Resim
ve Heykel Müzesi TCDD Açık Hava Buharlı
Lokomotif Müzesi

Kurtuluş Savaşında, Başkomutan Mustafa Kemal’in karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı karargâhı 1921 yılında Temelli Alagöz Köyü’ndeki çiftlik binasına yerleşmiştir.
Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından
biri olan ve 22 gün–22 gece süren Sakarya Meydan Savaşı’nda, Mustafa Kemal bu eve
yerleşerek savaşı buradan yönetmiş ve 9 Eylül 1921 tarihine kadar burada kalmış Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk’ün talimatı üzerine mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanmış ve 1927 yılında inşa edilmiştir. 1980 yılında yenilenerek hizmete giren müze, kısa bir süre içinde çağdaş müzeciliğin gerektirdiği bütün işlevlere ve hizmetlere sahip bir kurum konumuna gelmiştir. TCDD tarafından hizmete açılan“Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi” geçmiş ile gelecek arasında kültür köprüsünün en önemli halkalarından birini oluşturur. Gar alanında 16.000 metrekarelik bir alanda açılan müzede 10 adet hizmet dışı buharlı lokomotif bulunmaktadır. Lokomotifler 1912, 1924, 1932, 1942, 1943 ve 1948 yıllarına ait Alman, İngiliz, Amerikan ve İsveç yapımıdır.
Devlet Mezarlığı Müzesi

Devlet Mezarlığı Müzesi, Atatürk Orman Çiftliği içinde Ankara’ya hakim bir tepe üzerinde yer alır. 1931 yılında, Atatürk tarafından yaptırılmış olup, Devlet Mezarlığı inşaatı çerçevesinde yenilenen Karadeniz Havuzu’nu da kapsamaktadır. Devlet Mezarlığı ve Müzesi 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreni ile ziyarete açılmıştır.

Bu haber 30 Aralık 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.