asprin kanserdenmi koruyor?


Aspirin’in şaşırtıcı etkisi
Dünyanın en eski ilaçlarından olan aspirinin yan etkilerini araştıran bir bilim adamı, ilacın kanser üzerindeki şaşırtıcı etkisi hakkında ipuçlarına ulaştı

İngiltere ‘deki Dundee Üniversitesi ‘nde görev yapan Grahame Hardie isimli bilim adamı, aspirinin etkin maddesine çok benzeyen salisiklat üzerinde araştırmalar yaparken bambaşka bir sonuçla karşılaştı.

Hardie, böbrek hücrelerine verdiği salisiklatın hücre gelişiminde ve metabolizmada düzenleyici rol oynayan AMPK enzimini etkilediğini gördü.

Eski Mısır’daki elyazmalarında iyileştirici rolünden söz edilen ve bugün değiştirilmiş formuyla ‘aspirin ‘ olarak hastalara verilen salisiklatın kanser karşıtı etkisinin nasıl gerçekleştiği henüz net değil. Hardie’nin araştırması yeni ipuçları sağlasa da, bu konuda daha çok çalışma yapılması gerekiyor.

Bilim adamının elde ettiği yeni ipuçlarının, daha etkili kanser ilaçlarının üretiminde yol gösterici olabileceği tahmin ediliyor.

Bu haber 20 Nisan 2012 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.