Aytaç Durak tutuklandı, niçin ve neden tutuklandı işte ayrıntılar


Aytaç Durak tutuklandı
Görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla tutuklandı.
Hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle 22 ay önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, polis tarafından gözaltına alınıp Adana Adliye’sine götürülmüştü. Mahkemeye çıkartılan Durak, ihaleye fesat karıştırmak suçlamasıyla tutuklandı.

13 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak ile birlikte toplam 13 kişi, “ihaleye fesat, devlet malını zarara uğratmak, resmi belgeyi gizlemek ve kamu malını kendi çıkarı için kullanmak” suçlamasıyla gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.

İHALEYİ DAMADINA VERDİ İDDİASI

Alınan bilgiye göre, 28 Mart 2010 tarihinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, 2006 yılında merkez Seyhan ilçesi Menekşe köyünde yarısı özel bir şahsa ait olan 13 dönümlük arsayı, ihaleyle damadına verdi iddiasıyla, eski genel sekreter Hasan Gülşen, eski belediye hesap İşleri daire başkanı Selçuk Özkök ve damadı Bekir Cavcav’ın da aralarında olduğu 12 kişi ile birlikte, Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltına alındı. Yasal olarak ihaleye birinci derecede yakınlarının girmemesi gerektiği belirtilen Aytaç Durak ile birlikte toplam 13 kişi, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Durak ve 12 kişinin savcılıkça ifadelerinin alınmaya başlandığı bildirildi. Aytaç Durak, nöbetçi savcıya verdiği ifadenin ardından, tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

Mahkemeye çıkartılan Aytaç Durak, ihaleye fesat karıştırmak suçlamasıyla tutuklandı…

Durak’ın Avukatı: ”Bu ihaleye fesatlık kapsamında değil”
Tutuklanan Aytaç Durak’ın avukatı Nejat Özkuyumcu, ”Bir Büyükşehir belediye başkanının bu şekilde muameleye maruz kalıp böyle bir davadan dolayı tutuklanması hukukçu olarak beni üzdü. Bu ihaleye fesatlık kapsamında değildir. Yasal haklarımız kullanacağız” dedi.

Özkuyumcu, Durak cezaevine götürüldükten sonra adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, olay ilgili bilgi verdi.

Durak’ın açığa alınmasından sonraki süreci anlatan Özkuyumcu, şunları kaydetti:

”İçişleri Bakanlığı müfettişlerince yapılan soruşturmalar sonucunda özellikle müfettişlerin tespit ettiği bir konu var. Sadece Yüreğir ilçesinde iki yıl gibi belli bir sürede bin 133 tane arsa satışının yapıldığı. Büyükşehir Belediyesi mevcut kararlarına göre ekonomik kaynak yaratmak için bazı arsalarını satışa çıkarabiliyor ihale suretiyle. Bu bin 133 arsadan sadece bir adedi hakkında bir ihaleye fesat durumu olduğu iddia ediliyor. O da Menekşe köyünde 13 dönümlük bir arsa, yarısı belediyenin yarısı da bir şahsın. Ben o arsayı gördüm bana o arsayı deseler ki; ‘bu arsayı sana bedava verelim, ya da 50 bin liraya satalım, gidin orada ev yapın’ asla yapamam. Orada adam kesseler kimsenin haberi olmaz. Ben gidip dönerken korktum. Dolayısıyla oralara imarının gelmesi yapılaşma olması nereden baksanız en az 50 yıldan fazla zaman ister. Belediye oradaki arsasını ihale ile satışa çıkarmış. İhaleye de de başkanın damadı girmiş. Ama ihale açık ihale. Burada iddia edilen şey, daha sonra orada bir imar düzenlemesi tadilatları olduğu iddiaları var. Bundan dolayı Danıştay, başkan hakkında ‘görevi kötüye kullanma yoktur o düzenlemeden’ diye soruşturma iznini kaldırdı. Arsanın diğer hissedarı ise mahkeme aracılığı ile şüphe hakkını kullanmış.”

Özkuyumcu, arsanın bulunduğu yerin o tarihlerde ve şu anda da yaban hayatı koruma yasağı kapsamında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Orada kimse hiçbir şekilde yapı, inşaat yapamaz. Hadise bundan ibaret. Burada ‘ihaleye fesat durumu var’ deniyor. Yargıtay’ın örnek kararları da var. Belediye başkanlarının yakınlarının sahibi olduğu şirketlere ihale ile bir arsanın satılması halinde ihaleye fesat değil olsa olsa görev ile ilgili kötüye kullanma kapsamında düşünülebilir deniliyor. Hadise bu. Suç vasfının bu şekilde ihaleye fesat olarak düzenlenmesi bence yılardır hukukla uğraşan birisi olarak tutuklanması biraz vicdanlara ağır geldi. Yıllarca Adana’ya hizmet etmiş, Adana’nın modern bir kent halini gelmesini sağlamış bir Büyükşehir belediye başkanının delilleri karartacak diye 5-6 sene önceki bir alım satımdan dolayı böyle tutuklanmış olması biraz ağır geldi bana.”

Karardan dolayı üzgün olduğunu belirten Özkuyumcu, ”Bir Büyükşehir belediye başkanın bu şekildeki muameleye maruz kalıp böyle bir davadan dolayı tutuklanması hukukçu olarak beni üzdü. Bu ihaleye fesatlık kapsamında değildir. Yasal haklarımız kullanacağız”
kaynak:beyazgazete

Bu haber 27 Aralık 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.