Başbakan Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması ile ilgili ne dedi


Tutuksuz yargılanması esas arzumuz
Başbakan Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasının ardından ilk kez konuştu.

Başbakan Erdoğan ve Norveç Başbakanı Stoltenberg ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması ve Fransa’da Ermeni iddialarına ilişkin yasa teklifinin 23 Ocak’ta Fransız Senatosu’nda gündemine alması hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tutukluluk haliyle ilgili bir soruya Başbakan şu yanıtı verdi: “Konuyla ilgili bir yasal süreç başlamış vaziyette. Benim herhangi bir değerlendirmeye girmem uygun olmaz. Ancak 2 yıl beraber çalıştığımız bir mesai arkadaşımdır ve burada tutuklama yoluyla değil de tutuksuz yargılanma bizim her zamanki arzumuzdur. Bunun da süratle neticelenmesi şahsımın ve partimin arzusudur. Bunu isabetli bir yol olarak görmüyoruz.”

Fransa’da Ermeni iddialarına ilişkin yasa teklifi ile ilgili olarak Erdoğan, ” Sarkozy yönetiminin bu anlayışına karşı olan çevrelerle işbirliği halinde yani bunun parlamentolar tarafından değil tarihçiler tarafından ele alınması gerektiğini onlara da anlatacağız ve bu konuda ki hassasiyetimizi onlara da belirteceğiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın Norveç Başbakanı Jels Stoltenberg ile yaptığı görüşme sonrası basın mensupları yaptığı açıklamalar şöyle:

Somut projelerde Norveç ile işbirliği yapıyoruz, Sayın Başbakan ile görüşmemizde başta ikili çalışma, AB, Kıbrıs, terörizmle mücadele ve uluslararası kurumlar konusunda fikir alışverişinde bulunduk, Ortadoğu’da ki gelişmeler, Tunus, Libya konularını ele alma fırsatımız oldu. Ülkemizin AB üyelik sürecini de değerlendirdik, memnuniyetle belirtmek isterim ki Norveçle aramızda ki ikili ticaret ilişkilerimiz son derece memnun edicidir, Türkiye önemli miktarda yenilenebilir enerji kaynaklarına sahiptir, buna hidro elektrikten elde edilen enerji de dahildir.

Türkiye’de ki yenilenebilir enerji üretiminde en önemli payı hidro elektriktir, yenilenebilir enerji alanında tecrübe sahibi olan Norveç şirketleri Türkiye’de yatırımlar yapıyorlar nitekim bugün Kargı’da yapılan yatırımda buna en iyi örnektir, Norveçle aramızda ki beşeri ilişkiler de gelişmektedir, turist sarısı 3 yüz bin civarındayken 2010′da şimdi ise 3 yüz 60 bini buldu, bundan da ayrıca mutluluk duyuyoruz.

Bu vesile ile Sayın Başbakan’ın nezdinde tüm Norveç’e teşekkür ediyoruz, Van depreminde Norveç kızıl haçının Türk Kızılayı’na yardımda bulunduklarını açıklamak istiyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Üst düzey ziyaretler ülkelerimiz arasında ki işbirliği ve yakınlaşmaya büyük etken sağlamaktadır, bu kapsamda Stoltenberg’in ziyareti bunun işaretidir. Önümüzde ki dönemlerde ilişkilerimizin güçlenmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz, ben bu vesile ile katılımları ve ülkemizi ziyaretleri için teşekkür ediyorum, yarın ekonomik anlamda yapacakları görüşmeler hususunda da iki ülke arasında ki çalışmalara katkıda bulunacağına inanıyorum’ dedi.

-SORULAR-

Lider Türkiye için Norveçle ikili ilişkiler önemli dediniz, acaba bu ilişkiler Avrupa’da yaşanan krizden dolayı mı önemli?

Başbakan Erdoğan: Bir ülkenin en önemli gücü ekonomik gücüdür, bunun içinde farklı pazarlara çıkması bütün bunların yanında gerek ikili, gerek üçlü adımları atmak her ülkenin amaçları arasında yer tutar. Bizim şuanda özellikle 2009, 2010, 2011 dahil olmak üzere son 3 yıl içerisinde dünya finans krizini yaşarken biz bunu az bir sıkıntıyla atlattık, bu yılda ilk üç çeyrekte Türkiye’nin büyüme oranı 9,6 olarak gerçekleşti ve buda yine emin adımlarla yere sağlam basarak devam ediyor. Norveçle ikili ilişkilerde Türkiye’de, Norveç’te kazanacaktır, Norveç’in emeklilik fonunun çok iyi olduğunu biliyorum.

Türkiye, Suriye’de ki krizi çözmek için ne yapabilir?

Başbakan Erdoğan: Suriye şuanda kendi vatandaşlarını acımasızca katleden bir yönetime sahip, öyle zannediyorum ki şuanda 7 bine yakın vatandaşını öldürmüş bir Suriye var. İnsan hakları, kardeşlik, barış isteyen ülkelerin bu tür dikta yönetimlerine karşı herhalde alkış tutması beklenemez, kaldı ki bizim Suriye ile 9 yüz 10 kilometrelik bir sınırımız var, orada meydana gelen bu yapı şuanda dini, mezhepsel ve ırkçı bir iç savaşa doğru gitmektedir. Burada Türkiye öncelikli olarak rol üstlenmek durumundadır, burada meydana gelecek bir iç savaş bizi de tehlikeye düşürecektir. Şuanda BM camiası içerisinde gerek BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı bazı kararlar ama bu kararlar bir Libya benzeri kararlar olarak belirtilemez, biz yaptırımlarımızı şuanda meydana koymaya başlamış durumdayız ve bu yaptırımlar gelişmelere görede devam edecektir’ dedi.

Fransa parlamentosunda oylanan ve onay alan Ermeni soykırımı senatoda ele alınacak buna karşı bir yaptırım olacak mı? Ve İlker Başbuğ tutuklandı bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Başbakan Erdoğan: Biz yaptırımları uyguladık, devam ettireceğiz. Biz Fransa içinde ki bu duruşu özellikle de Sarkozy yönetiminin bu anlayışına karşı olan çevrelerle işbirliği halinde yani bunun parlamentolar tarafından değil tarihçiler tarafından ele alınması gerektiğini onlara da anlatacağız ve bu konuda ki hassasiyetimizi onlara da belirteceğiz. Bu adım seçimlere yönelik atılmış bir adımdır, orada 5 yüz bin Ermeni varsa 5 yüz 50 bin de Türk var. Şuanda bütün bu tür STK’larla işbirliğimizi sürdürüyoruz, Türkiye’de yatırım yapan ciddi Fransız firmaları var ve bu gidişattan onlar da rahatsız.

İlker Başbuğ hakkında ise yasal süreç başladı, bu şekilde ki bir yolu isabetli bir yol olarak gerek şahsım gerek partim olarak doğru bir yol görmüyoruz, tutuksuz yargılanması esas arzumuzdur. Umarız yasal süreç en kısa sürede sonuçlanır.

Irak’taki gelişmeler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Başbakan Erdoğan: Irak’taki mezhepsel ağırlıklı gidişattan kuşku duyuyoruz, kendi iktidarı içerisinde kendi bakan arkadaşınızın konutuna tankınızı doğrultursanız hiç bir zaman o toplumun içinde sağlıklı bir yaklaşım bulamazsınız, nitekim yapılan budur. Düşünebiliyor musunuz? Maliye Bakanı’nın evinin önünde bu tarz şeyler yaşanması ne demektir?
-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 9 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.