Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 24 ocak 2012 tbmm gurup toplantısı konuşması, fransa soykırım yasasına ne dedi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 24 ocak 2012 tbmm gurup toplantısı konuşması, fransa soykırım yasasına ne dedi

Uludere tazminatını açıkladı
Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, başta Fransa olmak üzere muhalefet partileri CHP ve BDP’yi sert sözlerle eleştirdi.
Erdoğan, Uludere’de ölen 35 vatandaşın ailelerine 123 bin lira tazminat ödeneceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, dün Fransa Senatosu’nda kabul edilen soykırım yasası hakkında “Sarkozy ve yandaşlarını Fransız halkının takdirlerine havale ediyorum. Fransız entelektüellerine sesleniyorum. Kabul edilen bu teklif aleni bir ırkçılıktır, düşünce özgürlüğü katliamıdır. Yapılan Fransa tarihine olduğu kadar Avrupa tarihine de haksızlıktır” açıklamasında bulundu.

Uludere’da yaşanan ölümlerin ardından bazı yazılı ve görsel medyanın istismarcı yaklaşımlarına tepki gösteren Erdoğan, BDP’yi de sert sözlerle eleştirdi.

Erdoğan, “BDP’li vekiller Uludere olayından sonra vicdanları olduğunu hatırladı. Akıtılan sadece Timsah gözyaşıdır. Uludere için güvercin oldunuz, Diyarbakır’da bir mağarada işkence görüp katledilen örgütten kaçan 5 kız için neden şahin kesilmediniz. Neden örgüte tek cümleyle eleştirmediniz?” dedi.

CHP’ye de çok ağır sözlerle yüklenen Erdoğan “Hakkında hazırlanan fezleke için darağacını telaffuz eden 150 yıl öncesinin zihniyetini taşıyan bir CHP var. Bu ülkede CHP sadece bir nedenle darağacına çıktı, yağlı ipi masum insanların boynuna geçirmek için ” diye konuştu.

Erdoğan, Yüksek Yargı önünde nöbet tutmakla suçladığı CHP için “Bir bedelli de onlar için çıkaralım” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

Geçen hafta Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle grup toplantımızı gerçekleştiremedik. Bu vesile ile kendisine rahmet diliyorum ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

MARMARAY PROJESİ
İstanbul ve Ankara’da 2 projeye adım atıldı. Bu projeyle iki kıt’ayı birleştirmek amaçlanıyor. Marmaray projesiyle iki kıt’a birleştirilecek ve bunu AK Parti iktidarı gerçekleştirecek. Önceki cumartesi ilk ray kaynağı da yapıldı. 76.3 kilometre uzunluğundaki hattın 13 kilometresi denizin altından geçiyor. 75 bin yolcu bir saatte taşınacak. Üsküdar Sirkeci arası 4 dakika olacak. Bostancı’dan Bakırköy’e 37 dakikada ulaşmak mümkün hale gelecek.Marmaray bir İstanbul projesi değildir. Marmaray bir Marmara Bölgesi projesi de değil. İki kıtayı birleştiren küresel bir projedir.

ANKARA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM
Hafta içindeki bir açılış ta Ankara’da oldu. Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi. Havaalanı yolu üzerindeki o çirkin görüntüyü ortadan kaldırdık. Modern binalar inşa ettik. Ankara Büyükşehir Belediyemizde TOKİ’nin yürüttüğü projeyle 9700 konut inşa etmiş olacağız. Ankara içinde yeni bir Ankara inşa edilmiş olacak. Cuma günü başlayan kura çekimiyle 3400 konut hak sahiplerine verildi. Geri kalanını da Haziran sonuna kadar teslim edeceğiz.

MALİKİ’YE SERT ÇIKTI
Maliki’nin Türkiye bizim içişlerimize karışıyor yaklaşımını da çok çirkin ve talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Teskereyi hatırlayın. Irak’taki kardeşlerimiz istemediği için biz Irak’a girmedik. Aksi takdirde Türkiye’de Irak’ta olacaktı. Çünkü biz istenmediğimiz yerde olmayız. Maliki’nin şunu bilmesi gerekirdi. Siz mezhep kavgası içinde eğer Irak’ta böyle bir çatışma sürecini başlatırsanız, bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil. Çünkü biz sizlerle sınır komşusuyuz, akrabalık ilişkilerimiz var. Hepsinin ötesinde tarihten gelen kültürel bağlarımızında bir anlamı var. Sizler Irak’la yakından uzaktan ilişkisi olmayanlarla hoşgeldiniz diyeceksiniz, onları ağırlayacaksınız, onlara sesiniz çıkmayacaksınız, sınır komşunuz Türkiye’ye bizim içişlerimize karışıyor diyeceksiniz. Bu nasıl bir siyaset anlayışıdır. Bu nasıl bir ülke yönetimi anlayışıdır. Önce söylediklerini kulaklarının duyması lazım. Onun için talihsiz bir açıklama diyorum.

İNKAR YASASI
Dün çok az üyenin katılımıyla Fransa’da bir oylama yapıldı. Gerek Fransa Ulusal Meclisi’nde gerek Senato’da kabul edilen bir teklif bizim için tamamen yok hükmündedir. Ortaçağ zihniyetinin yeniden horlatılması anlamına gelen bu karar, açıkça Avrupa değerlerini ayaklar altına almakta, sağduyuyu ortadan kaldırmaktadır. Gerekli uyarıları yaptık. Bir yanlış yapıldığını, tarihin parlamentolarda yargılanamayacağını kesin bir dille ifade ettik. Bu aşamada yasa teklifine karşı oy kullanan senatörlerin, başvuruları için gerekli girişimleri sürdürüyoruz. Bu hatanın telafi edileceğine dair umudu henüz kaybetmiş değiliz.

KÜÇÜK İNSANLAR
Türkiye öyle büyük bir ülkedir ki, dostluğu büyük bir paye olduğu kadar, küçük insanlar için husumeti de büyük bir payedir. Hiç kimsenin Türkiye ile kavga ediyorum deyip böbürlenmesine fırsat vermeyeceğiz. Hiç kimsenin Türkiye üzerinden siyasi rant elde etmesine fırsat tanımayacağız. Fransız entelektüellerine sesleniyorum. Kabul edilen bu teklif aleni bir ırkçılıktır, düşünce özgürlüğü katliamıdır. Türkiye düşmanlığı üzerinden oy devşirme çabasıdır yapılan. Yapılan Fransa tarihine olduğu kadar Avrupa tarihine de haksızlıktır.

FAŞİZMİN AYAK SESLERİ
Bu ayrımcılığa karşı susanlar, tepsisiz kalanlar, Avrupa’da faşizmin ayak seslerini duymamak gibi bir vebalin altına girerler. Bu mesele Türkiye Fransa meselesi değildir. Bu mesele bir ayrımcılık, ırkçılık meseledir. Burada şu ironik noktaya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Sarkozy’nin büyük dedesi Osmanlı topraklarında doğmuş büyümüş biridir. Dedesi kovulan Musevilerdendir. Ne kadar Türkiye düşmanlığı yaparsa yapsın, soyu Osmanlı’ya dayanan tarihiyle Türkiye ile kesişen biridir. Sarkozy, ne kadar çabalarsa çabalasın, geçmişini silemeyecek, Osmanlı hoşgörüsüne gölge düşüremeyecektir. Etap etap yaptırımlarımızı uygulamaya koyacağız. Hala sabır dönemindeyiz. Sürecin nasıl şekilleneceğini hep birlikte izliyoruz. Gelişmelerin seyrine göre gereken tepkimizi ortaya koyacak, eylem planımızı da kamuoyuyla paylaşacağız.

ULUDERE
Talihsiz bir olay yaşadık, 34 vatandaşımızı kaybettik. CHP, BDP, PKK terör örgütünün, ve onlarla birlikte bazı medya kuruluşları istismarcı yaklaşımlarının tersine biz orada soğukkanlı, acıyı paylaşan bir tavır sergiledik. Aradan geçen bir ay içinde Uludere’ye samimiyetsizlikle yaklaşanlar meseleyi unutup kenara çekilirken, biz meseleyi takip ediyoruz. Biz Uludere’de yaşananların aydınlatılması için imkanlarımızı seferber ediyoruz. O köylerde benim evlat acısı çeken kardeşlerimin acısını istismar edenler, altını çiziyorum, acaba Hakkari’de polis otobüsüne saldırılırken, öldürdükleri Zeki Yeşil kardeşimin, Bingöl’de çocuklarını korumak için bomba üstüne atlayan kardeşimin, Batman’da hamileyken öldürülen kardeşimin hesabını verebilecekler mi?

BDP BU ELEŞTİRELERE YANIT VEREMEYECEK
Bazı yazılı ve görsel medya organları bunları gündeme getiriyorlar mı? Bir gün. geldi geçti bitti. İşlerine gelince öyle olmuyor. BDP’liler Uludere’den sonra vicdan kavramını hatırladılar. Sizin vicdanınız neredeydi. Eğer samimiyseniz o gözyaşını Hatice Belgin için neden dökmediniz. Eğer samimiyseniz, Mizgin Doru ve karnındaki doğmamış bebeği için neden dökmediniz. İstanbul’da belediye otobüsünde molotofla yakılarak öldürülen kardeşimiz çocuk değil miydi, neden tek kelime etmediniz. 14-15 yaşında dağa gönderilen çocuklar, o çocuklar sizin için gözyaşı dökülecek çocuklar değil mi? Neden sizin gözyaşlarınız orda akmaz. Neden bu gidişatı durdurmak yerine gençlere dağı gösterirsiniz. Uludere için güvercin oldunuz, Diyarbakır’da bir mağarada işkence görüp katledilen örgütten kaçan 5 kız için neden şahin kesilmediniz. Neden örgüte tek cümleyle eleştirmediniz?

BDP’NİN TİMSAH GÖZYAŞLARI
Terör örgütünün katliamlarına gözyaşı akıtmayanların Uludere’de akıttıkları gözyaşları timsahların gözyaşlarıdır. Uludere’deki acılı kardeşim bunların nasıl iki yüzlü olduğunu görsün. Biz böyle bir çifte standarta asla tenezzül etmedik. Biz bu yola analar ağlamasın diye çıktık. İşte terörle mücadele esnasında güvenlik güçlerinin mağaradaki teröristlere yönelik tavrını gördünüz. saatlerce bir generalin dil döktüğünü gördünüz değil mi?Askerin parkasını çıkarıp teröristin üstünü örttüğünü gördünüz değil mi? 5 yıldır annemi görmüyorum diyen çocuk teröriste, seni annene götüreceğiz denilince nasıl hıçkırıkla ağladığını gördünüz değil mi? Ama diğer tarafta silah Kürtlerin güvencesidir diyenlerin vicdanı olabilir mi? Şu anda bu çatının altında bu ifadeyi kullanabiliyor. Bunlar kanın ticaretini yaparlar. Bunlar ölmeyi, öldürmeyi teşvik ederler. Dikkatinizi çekiyorum.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER
Bizim dönemimizde vuku bulan hadiselerin değil, bizden önceki acı hadiselerin de izini süreceğiz. 19 kişinin kemiklerini bulduk. Bize kadar niye yapılamıyordu. Ama şimdi yapılıyor. Ey yazılı medyanın bir kısmı. Bunları görmüyor musunuz? Toprağın altındaki silahları nasıl biz çıkardıysak, bugünde toprağın altındaki faili meçhulleri biz ortaya çıkarıyoruz. Ama bazılarının gözü var görmez, kulağı var duymaz, konuşamaz, çünkü kalpler mühürlü. 70′lerin, 80′lerin antidemokratik dönemlerinde nice değerimizi yitirdik. 1990′larda bu ülke faili meçhuller arenasına dönmüştü. 24 Ocak’ta Uğur Mumcu, Gaffar Okan katledildi. Bunların üstü örtüldü. Kimi yurtdışına kaçtı. Cem Karaca gibi vatanına dönenler oldu, ama Ahmet Kaya gibi vatanına dönemeyenler oldu. Musa Anter’in ismini andım, Anter’in oğlu, bana bir mektup gönderdi. 43 senedir memleketine gidemediğini anlattı. Memlekete girişinin sebebini hala bilmediğini anlattı. Babasının mezarına gidip fatiha okumama izin verin dedi. Hemen araştırdık, izin yetkimiz olduğunu gördük, ülkesine döndü. Bu ülke çok büyük acılar yaşadı. Biz bazılarının sabırsızlığını anlıyoruz, ama iki asırdır acılar yaşayan bu toprağı bir gecede gülistana çevirmenin zor olduğunu da herkes görmeli.

CHP DARAĞACINA NEDEN ÇIKTI?
Karşımızda yüzelli yıl öncesinin İttihat ve Terakki zihniyetini taşıyan bir CHP’si var. Doğunun İttihat ve Terakkisi olmayı özleyen bir BDP var karşımızda. Bu ülkede CHP sadece ve sadece bir nedenle darağacına çıkmıştır. Yağlı ipliği masum insanların boynuna geçirmek için. Kılıçdaroğlu, bunu bilmiyorsa, Ali Çetinkaya’nın idam kararlarına baksın. Bilmiyorsa, 3 Aliller divanına baksın. Hiçbirini bilmiyorsa, otomobil farıyla aydınlatılan mahkemede Seyit Rıza’nın nasıl idam edildiğine baksın.

CHP’YE DE BEDELLİ ÇIKARMALI
Dersim faciası CHP eseridir. Bu facia 1939′da bitmiştir. Bağımlı yargının eseri ise yıllarca daha sürmüştür. Ama bugün artık yargı birilerine bağımlı değil, bağımsızdır. Esasen CHP’nin rahatsızlığı da işte bu yeni süreçtir. Artık yeni militanlarını yargıya yerleştiremeyenlerin feryadıdır. Biri Anayasa Mahkemesi’nin biri Danıştay’ın önünde iki bekçi kulubesi kurdular, yürütmenin elini bağladır. Bizim bir bedelli de onlar için çıkarmamız gerekiyor. Yoksa bunların Anayasa Mahkemesi ve Danıştay önündeki nöbetleri bitmeyecek. İşte katsayı düzenlemesi örneği. Dürüst ol ya. 28 Şubattaki, 27 Mayıs’taki zihniyet neyse bugünde o. Niçin bu imam hatipler sizi bu kadar rahatsız ediyor. İmam hatip okulunda bu çocuklar ne okuyor bu çocuklar. Düz lisede ne okuyorsa onu okuyor, üstüne dini dersler alıyor. Bir yarış, herkes hangi imtihana giriyorsa, onlarda bu imtihana giriyor. Niye. dindar bir nesil gelmesin.

MESLEK LİSELERİNE DÖNECEĞİZ
Eğitimi artık meslek liselerine kaydıracağız. Yurtaşındaki gibi eğitimin yüzde 60′ı yüzde 70′i meslek lisesi olacak. Bakın ben size bir şey söylüyorum. Kapıcının çocuğu Siyasal’a giriyor, Anadolu’nun yoksul ve zeki evlatları iyi eğitim alınca bunları iktidarı sarsılıyor. CHP işte bundan rahatsız oluyor. 27 Mayıs ve 28 Şubat’ı da bu zihniyetle yaptılar.

HER AİLEYE 123 BİN TL
Her aileye 123 bin TL ödüyoruz. Bu paranın ölenleri geri getirmeyeceğini bizlerde çok iyi biliyoruz. Bizim hedefimiz gönülleri kazanabilmektir. Bu para mağdur vatandaşlarımızın analarının ak sütü gibi helaldir. Meselelerin üstünü örtme amaçlı değildi.

HRANT DİNK DAVASI
Hrant Dink davasının da aydınlatılması en büyük isteğimizdir. Dosya kapanmamıştır. inanıyorum ki tatmin edici bir süreç işletilecektir. Yürütme olarak üstümüze düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getireceğiz. Bu olay Türkiye’nin hoşgörüsünü zedeleyemeyecektir

-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 24 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.