Başbakan Tayyip Erdoğan bedelli askerlikle ilgili tarih verdi işte açıklamalar 16.11.2011


Başbakan Tayyip Erdoğan bedelli askerlikle ilgili tarih verdi işte açıklamalar 16.11.2011
bedelli askerlikle ilgili başbakanın açıklaması 16 kasım 2011
Bedelli askerlik haftaya hazır
Başbakan Erdoğan, eşi vefat etmiş kadınlar için düzenlenen yardım toplantısında konuştu. Bedelli askerlik konusu ile ilgili olarak Erdoğan” Çalışmalarımızın sonuna geldik. İnanıyorumki bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta yasayı çıkarmış olacağız” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi vefat etmiş kadınlar için düzenlenen yardım toplantısında bir konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında binlerce gencin beklediği bedelli askerlik çalışmasıyla ilgili tarih verdi.

Erdoğan, ”Bedelli askerlik konusunda çalışmaların sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu hafta olmasa önümüzdeki hafta bu işi tamamlayıp, hemen adımı atacağız ve bedelli askerlik ile ilgili yasayı inşallah çıkarmış olacağız. Bu da ülkemiz için hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

Türkiye genelinde eşi vefat etmiş yoksul ve yoksun hanım kardeşlerimizi tespit ettikleri onların ihtiyaçlarına karşılık vermek için böyle bir çalışma başlattıkları için teşekkür ediyorum.

Eşini kaybetmiş 150 bin kişinin gelirini kaybetmiş olduğunu tespit ettik. Bu kardeşlerimizin beklentileri bu çalışmayla belirgin hale geldi. Manzaranın ortaya çıkmasıyla herşey bitmiyor. Biz sorunun teşhisini yaptık artık çözümüne geçiyoruz. Yaptığımız araştırma neticesinde bir dizi çalışma başlattık.

2012 başından itibaren bu hanım kardeşlerimizin gıda yardımlarından düzenli olarak faydalanmalarını sağlayacağız. Şartlı eğitimden de yine kardeşlerimizin faydalanmasını sağlayacağız. Bu kardeşlerimizin çocukları varsa eğitim burslarından yararlanmaları için pozitif bir ayrımcılık sağlanacak.

Tüm kurumlarla koordinasyon içinde modern bir alt yapıyla bu kardeşlerimize bu desteklerimiz ulaşacak ve yalnız olmadıklarını hissettireceğiz. Onların bizi değil bizim onları bulmamız esas alınacaktır.

Kadın bir toplumun esas aynasıdır. Toplum kadınla değişir kadınla dönüşür. Kadınların değişimi olumlu yöndeyse o toplumda ufuk aydınlıktır. Zira çocuğu şekillendiren kadındır. Annedir. Erkeği şekillendiren annedir eştir.

12 Eylül’de kadınlara eşitlik ilkesine aykırılığı da ortadan kaldırdık. Bir sorunu görmüyor olmak o sorunu ortadan kaldırmıyor. Birilerinin sorunlarını dile getirmiyor olması o sorunun olmadığı anlamına gelmez. Toplum olarak bu noktayı eleştirmemiz gerekiyor. Tüm dünyanın dünya kadın hareketini sorgulaması gerekiyor.

Öyle kadınlar varki gördükleri şiddeti hiç kimseye söyleyemiyorlar. KOl kırılsın yen içinde kalsın aile içinde kalsın diyorlar. Hergün eşinden abisinden babasından şiddet gören kadınlar var. İşyerinde haksızlık yaşayan kadınlar var. Biz bunun için buradayız.

Bakanlık kurarsınız genel müdürlük kurarsınız masanın arkasında oturup insanların size gelmesini beklersiniz yaptıklarınızın hiç bir anlamı kalmaz. Hep birlikte bu yapılacak. Tek tek kapı kapı gezip bulunacak.

İnsanların gelip bizi beklemesini bizi bulmasını aramayacağız. Eksiklerimiz hala var. Herkese ulaştığımızın iddiasında değiliz ama bunun süratle ilerlettiğimize inanıyorum.

VAN DEPREMİ
Van depremi nedeniyle iki kez Van’a gittim. Deprem olduğu andan itibaren bugüne kadar Van’ı bir iki fevkalade durum dışında bakansız bırakmadım. Sürekli Van merkez ve Erciş’te bulundular. Oradaki teknokrat arkadaşımız 500′e yakın arkadaşımız göreve devam ediyorlar. Kızılayımız aynı şekilde çalışmalarını devam ettiriyor. TOKİ orada çalışmalarını sürdürüyor.

Öyle bir toplumdayız ki bu çalışmaların yanında bir tane olumsuzluk meydana gelse yandınız. Bütün gözler onun üzerine yoğunlaşıyor. Bu bakımdan bir kişinin ihmali bile bizi kurtarır mı kurtarmaz! Bunun da farkındayız. Ama elinden geleni yapan o bir taneyi gündeme getirenin toplumun psikolojik yıkıma uğratılması bakımından dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.

Ordaki hanım kardeşlerimizin orada şikayet etmek yerine boynunu büküp şükrettiğini görüyorum. Bunun için bu milletle bir arada yaşadığım için rabbime şükrettim. Bu sabır bizim sorumluluğumuzu arttırıyor. O boynu bükük Anadolu kadınını gülümsetmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Biz istiyoruz ki devlet denilince akla hastane yol adalet gelsin. Sıcak bir yuva sağlıklı bir konut gelsin. Biz istiyoruz ki vatandaş nerede bu devlet demesin. Yine istiyoruz ki adalet gerektiğinde devletin sıcaklığı akla gelsin. Sosyal devlet ilkesini hayata geçirmek için çok yoğun gayret içinde olduk. Kömür yardımıyla gıda yardımlarıyla vatandaşımızın yanında olduk. Saplıkta aynı şekilde yaygın ve kaliteli hizmeti toplumun değişmesi için gereken tedbirleri aldık. Eğitimli sağlıklı bir nesli inşa ederken annelerin eşlerin huzurlu olması için atılması gereken hiç bir adımdan kaçınmadık. Bizim attığımız adımlar 10 yıl 20 yıl sonra büyüyüp yeni bir nesil ortaya koyacak. Bunun için 9 yıldır olduğu gibi bundan sonra da hizmetten kaçınmayacağız.

TÜRKİYE’DE HUZUR ANNELER SAYESİNDEDİR
BDP’li milletvekillerinin özellikle kadın milletvekillerinin terörist cenazelerinin istismarı için çabaladığını görüyoruz. BDP’li vekillerin 14 15 yaşındaki çocukları dağa gitmeye teşvik ettiğini görüyoruz. O kadın milletvekillerinin anneleri istismar edecek kadar kalpleri taş haline gelmiş böylece bunları görmez duruma gelmişlerdir. Bir mağarada 5 kadın teröristi görmezden gelebiliyorlar ama üzerine bomba bağlayacak kadar canileşiyorlar.

Çocukların eline molotof kokteyli veren Serap kardeşimizi şehit eden anlayış bu anlayıştır. Bir terörist bayram alışverişine çıkan halkın tam ortasında kendini patlatmak istedi. 3 Çocuk annesi Hatice anne çocukları için bombanın üstüne atlayıp çocuklarını korudu. Şehit oldu. Biz anneliğin nasıl bir kutsal his olduğunu anlayamayız ama bu toprakların asla unutulmayacak bir abidesidir.

Hatice Belgin bu toprakların yetiştirdiği sayısız kahraman anadan bir tanesidir. Bize anne demeyin diyen kadınlar var. Onu da profil olarak görmenizi istiyorum. Onlara söyleyecek sözüm yok. Bu toprakların ismi Anadolu’dur. Babadolu değil Anadolu! Bu topraklarda nifak yeşermez bu topraklarda kadın da olsa taş kalpli insanların tahrikleri sonuç bulamaz.

Cennet annelerin ayakları altındadır sözünü anlamayanlar varsa gitsinler Hatice kardeşime baksınlar. Annelerine baksınlar. Sonrada annelerinin ayaklarının altını öpsünler. Ben öptüm yine öperim.

Bizim kardeşliğimiz o annelerin eseridir. Bu topraklardaki uhuvvet dayanışma tüm annelerin hediyesidir. Onun için anneleri ağlatmayacağız. Daha fazla ağlamalarına müsaade etmeyeceğiz.

ŞEHİT AİLELERİNE YARDIM
Önümüzdeki günlerde İnşallah terör şehitlerine desteğimiz var aileden daha önce bir kişiyi işe alıyorduk şimdi onu inşallah ikiye çıkarıyoruz. Şimdi yeni bir adım daha atıyoruz. Dün konuştuk. terör kurbanı olan teröristlerce öldürülen aileye de aynı yardımı devlet olarak vereceğiz. O öldürülenleri de biz şehitler sınıfında mütalaa ediyoruz. Onlara da o desteği veril o aileden devlette istihdam sağlanacak. Bununla yeni bir dönemi sosyal devlet olmanın gereği olarak daha iyi bir konuma taşıyoruz.

BEDELLİ ASKERLİK
Şuanda çalışmalarımızın sonuna geldik. İnanıyorum ki bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta yasayı çıkarmış olacağız. Bu da ülkemiz için hayırlı olsun

kaynak;beyazgazete

Bu haber 16 Kasım 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.