Belsoğukluğu hastalığı nedir? nasıl bulaşır? hakkında bilgi


Belsoğukluğu nasıl bulaşır
Belsoğukluğu cinsel temasla insandan insana geçen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır.

Hastalık erkeklerde idrar yolunun ağzında yanma ve kaşıntı ile başlar. Hafif akıntı, kızarıklık ve şişkinlikten başka, akıntı sebebi ile yapışıklık vardır. Daha sonra koyu sarımtırak yeşil, kokusuz, cerahatli bir akıntı başlar. İdrar yaparken yanma da olur.

Tedavi edilmeyen vakalarda iltihap idrar yolunun, yani uretranın arkasına da bulaşır. İdrar yolu iltihabı (uretrit) kronikleştiğinde (müzmin hale geldiğinde) sabahları sıvı damlalar ve yapışmalar olur, çoğu defa da cinsel bir hastalık korkusu yerleşir.

Kadınlarda da sık idrar etme ve yanma belirtileriyle uretrit şeklinde başlayan gonore, etrafa yayılarak vulvit, vaginit gibi iltihabi hastalıklara sebep olur. Gonore mikrobu kan yoluyla yayılarak cinsel organların dışında da hastalık yapmaktadır. Bunların arasında gonore konjunktiviti, gonore artiti (gonor-troz), gonore endokarditi vb. sayılabilir. Hastalıktan korunmak için erkek ve kadın en ufak bir akıntıda doktora başvurmalı, şüpheli temaslardan kaçınmalıdır. Eşi hasta olanların prezervatif (kılıf) kullanması gerekir.

Kadınlarda ise mikrop alındıktan sonra klinik olarak hemen belirti vermeyebilir. Belirti vermeye başladıktan sonra rahim ağzı, idrar yolu ağzı ve vajinada akıntıya yol açar. Akıntının yapısı erkekteki gibidir. Ayrıca idrar yolları şikayetleri de yapabilir. Kadında yukarı cinsiyet organlarına sıçrar, onlarda iltihaba sebep olabilir. Hatta bazen karın zarına atlayarak karın zarı iltihabı dahi yapabilir.

Bu haber 16 Mart 2015 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.