bilim adamları – Steve Jobs hayatı eserleri buluşları kimdir hakkında bilgiler


Steve Jobs

Dünya üzerinde belki de bu kadar şekil 2nci bir adam daha yoktur. Sattığı ürünle adı bu kadar ön plana çıkan. Steve jobs böyle bir insandı. Bir gün işimi yapamayacak duruma gelirsem işi bırakırım demiştim, işte o gün geldi dedi ve hastalığından herkesi haberdar etti ve apple ın ceo luk görevini bıraktı. Bütün bir hayatı başarılarla dolu Steve Jobs 56 yaşında vefat etti. Teknoloji çağına yön veren isimlerden olan Steve jobs un ölümü büyük üzüntü yarattığı açık. http://www.apple.com/stevejobs/ apple ın açtığı sayfa.

Steve Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer’in kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı (CEO) ve genel müdürüydü. Bilgisayar sanayisinin önderlerindendi. Ayrıca Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın yönetim kurulu başkanlığını da yaptı. Yönettiği firmayı zirveye çıkardığı yıllarda Pankreas kanserine yakalandı. Hastalığa karşı verdiği 7 yıllık mücadeleden sonra 56 yaşında öldü.

1970′lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini yaratmışlardır. Jobs, 1980′lerin başında, Fare (Mouse) ile kullanılan GUI (Graphical User Interface) (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’in ticari potansiyelini fark edenlerin arasında yer alır.[1]. 1985′te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple’dan istifa ederek, yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan beri icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalışmaktadır. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermiştir.

Bu haber 22 Mart 2013 tarihinde tarafından BİLİM ADAMLARI kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.