Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye ile ilgili ne karar aldı?


Oy birliği ile Suriye kararı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde iki gündür görüşülmekte olan Suriye’ye gözlemci heyeti gönderilmesiyle ilgili karar tasarısı kabul edildi.Güncelleme:14 Nisan 2012 18:58
BM Güvenlik Konseyi’nde bugün yapılan oylamada, Suriye’ye ilk etapta en fazla 30 kişiden oluşan silahsız bir gözlemci heyeti gönderilmesini öngören karar tasarısı oybirliğiyle onaylandı. Gözlemciler, ülkede tarafların, Perşembe günü başlayan ateşkes koşullarına uyup uymadığını denetleyecek.

SÜRECİN UCU AÇIK

Konsey’den yapılan açıklamada, Şam hükümetinin şiddet olaylarına son vermemesi durumunda “daha ileri adımlar”ın değerlendirilebileceği belirtildi.

Reklam
Açıklamada ayrıca, Suriye’nin “insan hakları ihlalleri” ve “silahlı gruplar”ın her türlü suiistimali kınandı.

RUSYA’DAN SINIRLI DESTEK

Daha önceki BM Güvenlik Konseyi oylamalarında Suriye’yi kınama kararlarını veto eden Rusya ve Çin de bu kez konseyin geri kalanıyla aynı yönde oy kullandı.

Ancak Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Moskova’nın BM’nin devreye girmesine vereceği desteğin sınırlı olduğunu vurguladı.

Çurkin, “Suriye’nin egemenliğine duyduğumuz saygıdan dolayı, dış müdahaleye yönelik yıkıcı girişimler ya da herhangi bir yanıltıcı çözümü dayatmak konusunda uyarılarımızı yaptık” diye konuştu.

Bu haber 14 Nisan 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.