Bor madeni nerelerde kullanılır ? Bor madeninin kullanım alanları nelerdir?


Bor madeni nerelerde kullanılır ? Bor madeninin kullanım alanları nelerdir? kısaca hakkında bilgiler nedir.

Bor madeni çok değerli bir doğal kaynak olmakla birlikte, Dünyada en çok Türkiye’de bulunur. Dünyanın en büyük rezervine sahip olan Türkiye üzgünüzki bu değerli madeni kullanabilmek kapasitesine sahip değildir. Aldığım haberlere göre, yabancı şirketler, dağlık alanları kiralayı, bor madenini çıkarıp kullanıyorlarmış. Bu da gösteriyorki, Türkiye olarak bizler bu değerli madeni değerlendiremiyoruz.

Bor madeni sağlıktan tutun da inşaat sektörüne kadar aklınıza bile gelmeyecek birçok alanda kullanılabilecek bir taştır. Kısaca bor madeninin hangi alanlarda kullanıldığını yazacak olursak:

bor madeni

Bor Fibergalass, cam, emaye, ve kaplama sanayinde, sabun ve deterjan sanayinde, ataşe dayanıklı malzeme, metallurjik uygulamalar, tekstil,fotoğrafçılık,boya, borik asit üretimi, elektrik ve tıp sanayii, tekstil cam elyafı, borun alaşımları, Metalurjik flux, İzole cam elyafı, Borun silikat camları,Antiseptikler,Nükleer yakıt teknolojisi,yangına dirençli malzemeler,naylon,gübre, katalistler,dezenfekte ediciler,yapıştırıcılar,refrakter,çimento korozyon önleyiciler, ilaç ve kozmetik, elektronik rafinasyon, Bitki öldürücüler,böcek öldürücüler, deri renklendirici (Kahve) olarak kullanılmaktadır.

Bu haber 3 Mayıs 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.