Bu yıl Eurovision’a kim gitsin?


Bu yıl Eurovision’a kim gitsin?
TRT Eurovision Komitesi, Bakü’deki yarışmada ülkemizi temsil edecek 5 adayı belirledi.
TRT Eurovision Komitesi, Bakü’deki yarışmada ülkemizi temsil edecek 5 adayı belirledi… 2 Yıldır yarışmada adı geçen Hande Yener bir adım önde gözüküyor…202 Eurovisionunda; Duman, Şebnem Ferah, Atiye, Hande Yener ve Murat Boz arasında büyük rekabet yaşanacak.Mayıs ayında Bakü’de yapılacak 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etme ihtimali olan isimler belli oldu. Eurovision Komitesi’nin hazırladığı ön raporda Duman, Şebnem Ferah, Atiye, Hande Yener ve Murat Boz’un adı geçtiği belirtiliyor.
Geçen yıl Yüksek Sadakat’in yarı finali geçememesinden sonra gelen eleştiriler üzerine bu yıl TRT, Eurovision’a katılacak ismi belirlemek üzere ayrıntılı bir çalışma yaptı. TRT Müzik Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleşen çalışmalarda ilk olarak bir ‘Eurovision Komitesi’ kuruldu.

TRT yetkilileri komite üyelerinin ismini dışarıdan baskı gelme ihtimaline karşı gizli tutuyor. Söz konusu komite bu yıl Eurovision’a gidecek 5 ismi belirledi. Komite ayrıca “Eurovision Şarkı Yarışması’nda Bizi Kim Temsil Etsin” başlıklı bir duyuru yayınlayarak vatandaşların görüşlerini TRT’nin internet adresine göndermelerini de istedi. TRT yetkilileri bu 5 sanatçıyla henüz bir görüşme yapmadıklarını söyledi. Otoriteler Atiye ve Murat Boz’un şansının yüksek olduğunu belirtti…

İşte oy atabileceğiniz TRT’ye ait mail adresi; Eurovision Şarkı Yarışması’nda Bizi Kim Temsil Etsin? 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi kim ya da kimlerin temsil etmesini istiyorsanız, muzik.iletisim@trt.net.tr adresine mail atabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN EUROVISION GEÇMİŞİ

Türkiye, ilk defa 1975′te Eurovision Şarkı Yarışması’na Semiha Yankı ve şarkısı “Seninle Bir Dakika” ile katıldı. Bu yarışmada 19 ülke arasından 3 puanla sonuncu olmuştur.
1976 ve 1977′den sonra Türkiye yarışmaya 1978′de ikinci defa katıldı. 1979′da Türkiye son anda yarışmadan çekildi. 1993 yarışmasında son 5′e kalan ülkeler 1994 finaline katılamadığından Türkiye 1994′te Eurovision Şarkı Yarışması’nda yer alamadı. Diğer bütün yıllarda Eurovision’da yarıştı.1986′da Klips ve Onlar grubunun “Halley” parçasıyla dokuzunculuk başarısından sonra nihayet 1997′de Şebnem Paker’in seslendirdiği “Dinle” şarkısı ile üçüncülük zaferini elde ettik. TRT, 2003 yılında radikal bir karar alarak Sertab Erener’e yarışması için teklif götürdü. Erener, Demirkan” class=”haberdetaykategori”>Demir Demirkan ile ortak besteledikleri “Everyway That I Can” adlı şarkıyla Riga’daki 48. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci gelerek Türkiye’nin bu konudaki makus talihini yenmesini sağladı. Böylece Türkiye, 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmış oldu. Türkiye, şu ana kadar katıldığı bütün yarışmaların finaline kalabilmiştir. Daha sonra 2000′li yıllarda önceki yılların aksine ilk ona birçok kez girmeyi başardık. 2004 yılında Athena, “For Real” şarkısı ile ülkemize dördüncülüğü getirdi. 2007 yılında Türk pop müziğinin en büyük yıldızlarından olan Kenan Doğulu ve şarkısı “Shake It Up Şekerim” ile Helsinki’de yarıştık ve yarışmaya dördüncü tamamladık. 2008 yılında yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda Mor ve Ötesi grubu yedinci oldu. 2009′da Hadise “Düm Tek Tek” adlı şarkısıyla dördüncü oldu. 2010′da maNga “We Could Be The Same” adlı şarkısı ile Türkiye’ye ilk defa 2.lik kazandırdı.
-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 6 Aralık 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.