Büyük Marmara (istanbul) depremi nezaman olacak – Norveçli profesör Jens Havskov ne dedi


Büyük Marmara (istanbul) depremi nezaman olacak – Norveçli profesör Jens Havskov ne dedi

‘Büyük Marmara depreminin tarihini verdi’
Norveçli profesör Jens Havskov büyük Marmara depreminin tarihini verdi.
Norveç Bergen Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Jens Havskov, Van depreminin ardından korkutucu bir açıklama yaparak 30 yıl içerisinde asıl büyük depremin Marmara Bölgesinde meydana gelebileceğini ileri sürdü.

Van’da yaşanan deprem afetinin ardından deprem kabusu yeniden Türkiye’nin gündemi olurken Erzurum Atatürk Üniversitesinde bugün “Neden Büyük Depremler Tahmin Edilemiyor” adlı bir konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Norveç Bergen Üniversitesi Jeodinamik Enstitüsünden Prof. Dr. Jens Havskov, ürkütücü açıklamalarda bulundu.

Konferansta son büyük depremlerin neden daha önceden tahmin edilemediği konuları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Jens Havskov, Van’da yaşanan depremi işaret ederek gizli fay hatlarının belirlenemediğini ve bu yüzden de o bölgelerinde deprem hazırlığı yapılmaması nedeni ile oluşan ani bir depremler sonrasında ise büyük kayıplar verildiğini dile getirdi.

Van’da ki depremin Türkiye’de belirlenen fay hatları dışında bir fay hattının kırılması ile gerçekleştiğini ifade eden Havskov, fay hattının yüzeye ve yaşam alanlarına yakın bir yerde kırıldığı için şiddetinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Havskov, depremin değil çürük binaların öldürdüğünü dile getirerek, “Türkiye’nin her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı bulunmayı öğrenmesi gerek” dedi.

Japonya’nın yaşadığı depremlerle artık Van’da yaşanan 7.2′lik depremi önemsemeyecek kadar tecrübeli ve bilinçli bir hale geldiklerini söyleyerek Türklerinde yaşadıkları deprem bölgelerinde bu bilinci yakalayarak evleri depreme dayanıklı bir şekle getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“BÜYÜK DEPREM 30 YIL İÇİNDE MARMARADA MEYDANA GELECEK”
Prof. Dr. Jens Havskov, konferansta beklenen Marmara depremi ile ilgili de görüşlerini açıklayarak “İstanbul hazır olmalı” dedi.

Son zamanlarda yaşanan büyük depremlerin Marmara’da bulunan fay hatlarını etkilediğini dile getiren Havskov, 99 depreminin ardından Marmara fay hattının küçük kırılmalar yaşadığını büyük kırılmanın ise 30 yıl içerisinde gerçekleşeceğini dile getirdi. Depreme dayanıklı evler konusunda insanları uyaran Havskov, “Gerçekleşmesi beklenen bir deprem için hazırlıklı bulunulması gerekir yoksa bu kez yaşanacak Marmara depremi daha büyük kayıplara neden olabilir” diye konuştu
-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 21 Kasım 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.