çanakkale şehitleri abidesi hakkında bilgiler


Birinci. Dünya Savaşı Çanakkale de yaşanmış şehitler abidesi olan Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı yerler Çanakkale Gelibolu Yarımadası içerisindedir. Ayrıca batmiş olan gemiler, toplar, siperler, kaleler ve burçlardan ve savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra 60.000′i aşan Türkün şehidinin vede yine 250.000′i geçen Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş alanlarında hayatını kaybetmesi sonucu şehitlik abidesi adı verilmiştir.çanakkale de yaşanan birinci dünya savaşı büyük kayıplara neden olmuştur.
Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı
Kabatepe Tanıtma Merkezi Muharebe alanları, savaş mezarları, anıtlar ve savaşla ilgili kalıntılar “tarihi sit alanı” ve “kültürel varlık” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca MÖ 4000 yıllarına dek giden birçok “Arkeolojik sit alanı ve anıtı” vardır. Çok çeşitli “doğal sit alanları ve anıtlar” içerisinde ise kumsallar, koyaklar, Akdeniz çalıları(maki) ile karışık koru parçaları, çarpıcı görünümlü jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, bir tuz gölü(yakın zamana kadar bir kıyı gölüydü) ve 15. yüzyıl askeri mimarisinin eşsiz örneklerini içeren ilginç bir “kültürel miras” kolleksiyonu vardır.

Gelibolu Yarımadası, denizlerin kendine has akıntıları, az yükseltili, dik yamaçlı kıyıları, oya gibi işlenmiş girintili çıkıntılı koyları, uzun kumsalları ile yörenin ormanlık tepeleri, vadileri savaşın akışında etkili rol oynamıştır.

Milli Parkta, Kilitbahirtaş Yaylası, Seddülbahir Savaş Alanı, Maeste Koyu, Tekke Köyü, Ertuğrul Koyu, İkizler Koyu, Hisarlık Tepe, Alçı Tepe, Zığındere, Kereviz Dere, Arıburnu, Anafartalar Savaş Alanlarında Kaba Tepe, Kanlı Sırt, Conkbayırı, Suvla ovası, Kakma Dağı ayrıca Türk Şehitlik ve Anıtları, Yabancı Mezarlık ve Anıtlar, savaş kalıntıları (Tabyalar-silahlar, siperler, batıklar) Arkeolojik ve Tarihi Sitler, Müzeler ve Yerleşmeler görülmesi gerekli yerlerdir.çanakkale şehitligi türkiyenin her tarafından gelen ve dualar okunan kahramanları anmak amaciyla gelen misafirler şehitler anıtı ve milli parkta toplanmaktadırlar. Ve İngilizlerinde geldigi şehitliklerde yaşanmış büyük olaylarda ve büyük kayıpları görenler ve şehitlikleri görenler hayretler içinde kalmışlardır.şehitlik abidesi olan 1 inci dunya savaşında hayatını kaybeden 60.000 türk ve 250.000 ingiliz ve birkaç ülke olmak üzere çanakkale gelibolu topraklarında mezarları bulunur,

Bu haber 29 Aralık 2012 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.