Çayırkent Beldesi


ORDU İLİ KORGAN İLÇESİ ÇAYIRKENT BELDESİ

Eski adı “Çayıralan Köyü” olan beldeye ilk yerleşimin 1630-1650 yıllarında olduğu sanılmaktadır. Bir kan davası yüzünden Sivas’ın Yıldızeli bölgesinden kalkan sekiz hane beldeye gelerek yerleşmiş yerleştikleri bölgenin çayırlarla kapalı düz bir yer olması dolayısı ile Çayıralan adı verilmiştir.

Çayıralan’a gelen sekiz aileden Çelemoğulları Eşikgören’e yerleşmiş bunlardan çoğalan Paşaoğulları ise Sarıculu mahallesinde mekan tutmuşlardır. Bu sekiz aileden diğerleri olan Palaoğulları Pelitçikuru, Saraçoğulları Aşağıoba, Bektaşoğulları Sarculu, Hatipoğulları Kurtalan Haydaroğulları Çorak, Kaymaoğulları Ericek ve Armanoğulları köyün çeşitli mahallerine dağınık olarak yerleşmişlerdir.

Daha sonra Niksar’dan gelen Kuruveli oğulları Yalman bölgesine yerleşmişler orada da mısır bitkisini üretemedikleri için daha aşağılara inerek beldenin Darlık bölgesine küçük bir mahalle kurup bunun akabinde daha da çoğalarak Kanbaş mahallesine gelmişlerdir. Çayırkent Beldesi ilçe merkezine uzak olan beldelerden biridir. Ilçenin güneyinde yer alır. Beldenin doğusunda Tepealan kuzeyinde Belalan köyü bulunmaktadır. Ayrıca güneyinde Niksar ilçe sınırı ve batısında Kumru ilçe sınırı ile çevrilidir.
Beldeye Korgan ilçe merkezinden itibaren Sarıalıç Mahallesi, Yukarı Kospınar, Çitlice ve Belalan Köyleri geçildikten sonra ulaşabilmek mümkündür. Ilçe merkezinden beldeye ulaşıncaya kadar olan bu mesafe 22 km dir.

www.cayirkent.net

Bu haber 25 Eylül 2011 tarihinde tarafından ÇAYIRKENT BELDESİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler:

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.