Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 4+4+4 yeni eğitim sistemini onayladımı, kadameli olarak 12 yıla çıkaran yasayı onayladı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 4+4+4 yeni eğitim sistemini onayladımı, kadameli olarak 12 yıla çıkaran yasayı onayladı

12 yıllık kademeli eğitime Köşk’ten onay
Cumhurbaşkanı Gül, zorunlu eğitimi kadameli olarak 12 yıla çıkaran yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “4+4+4” olarak bilinen ve zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran “İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan “Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ve “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”lara da onay verdi.

Zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran yasa, son derece gergin geçen komisyon ve genel kurul görüşmelerinin ardından yasalaşarak 31 Mart’ta Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına sunulmuştu.

Gül, Anayasa gereği 15 gün içerisinde inceleyerek yanıt vermesi gereken yasayı 10 günün sonunda onayladı.

Kanuna göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak. Zorunlu ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Kur’an-ı Kerim ve ”Hz. Peygamberimizin hayatı”, ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulacak. Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.

Bu haber 10 Nisan 2012 tarihinde tarafından EĞİTİM ÖĞRETİM kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.