dış borsalarda son durum


Dış borsalar yine kaynıyor
Global borsalar, Avrupa kaynaklı endişelerin yeniden hortlamasıyla birlikte sert kayıplar yaşıyor.

Avrupa liderlerinin uzlaştığı borç sorunundan çıkış planının yarattığı olumlu hava, planın finansmanı ayağında somut adımların henüz atılmamış olması ve ABD’de bir aracı kurumun Yunan tahvillerine yaptığı yatırımlar nedeniyle iflası, dün borsalarda gelen sert satışlara neden oldu.

Buna ek olarak, Avrupa borç sorunun aşılmasında üzerinde uzlaşılan planda kilit role sahip olarak gösterilen Avrupa finansal istikrar fonu EFSF’nin büyütülmesinde önemli destek vermesi beklenen Çin’in beklendiği kadar istekli olmaması, piyasalarda morali bozdu.

Bu gelişmeler üzerine dış borsalarda dün başlayan satış baskısı, bugün devam ediyor.

ABD hisse senetleri piyasalarından Nasdaq yüzde 1.83, S&P 500 yüzde 2.47 değer kaybetti. Dow Jones’ta ise dünkü işlemler 11.954-12.229 puan aralığında gerçekleşti ve yüzde 2.26 değer kaybı ile 11.955 puandan tamamlandı.

Avrupa borsalarından Almanya’da yüzde 3.23, İngiltere’de yüzde 2.77, Fransa’da yüzde 3.16 değer kaybı oldu.

Güney Amerika borsalarından Brezilya’da yüzde 1.97 değer kaybı vardı.

Yeni gündeki ilk işlemlere baktığımızda, dünkü satışların devam ettiği gözleniyor.

Asya tarafında Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Nikkei Endeksi bu gün, 152,87 puan (yüzde 1,70) değer kaybederek 8,835.52 puandan kapandı.

ABD’de Dow Jones en yakın vadeli kontratlarında yeni gündeki işlemler değer kaybı ile devam etmekte.

Avrupa borsalarının yeni güne ekonomik büyümeye ve bölgenin borç yönetimine ilişkin endişelerle başlaması bekleniyor ve yatırımcılar yine risklerden kaçınıyor.

Cantor Indeks FTSE’nin 50 puan düşüşle 5494, Dax’ın 60 düşüşle 6881, CAC’ın 28 düşüşle 3215 olarak açılacağını düşünüyor.

Bu haber 2 Kasım 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.