Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Avusturyanın başkendi Viyadana


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: “Avusturya’nın 100 yıl önce atmış olduğu adımı tekrarlamasını çok önemli buluyorum” dedi.

İslamiyet’in Avusturya’da tanınmasının 100. yıl dönümü etkinliğine katılmak üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, tören öncesi basına yaptığı açıklamada, “Avusturya’nın 100 yıl önce atmış olduğu adımı tekrarlamasını çok önemli bulduğunu” söyledi. Viyana’da “tarihi bir törene tanıklık edeceğini” belirten Görmez, “İslam’ın hukuken kabul edilmiş olmasının 100. yıl dönümünün kutlanmasını çok önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Törenin de “1912 yılında düzenlenen kanun kadar önemli olduğunu” ifade eden Görmez, törene katılan devlet adamlarının, dini cemaat liderlerinin ve sivil toplum liderlerinin “bu tören vesilesiyle her türlü yabancı düşmanlığına, ırkçılığa da hayır demiş olduklarını” belirtti.

Her ülkede farklı dinlere, kültürlere mensup insanların yaşadığı bir dünyada, insanların farklı din ve kültür mensuplarına karşı nasıl davranacakları konusunda bir bilinci geliştirmesi gerektiğini anlatan Görmez, “Bunu sadece batı için değil doğu için de söylüyorum” diye konuştu.

Arap baharının yaşandığı ülkelerdeki gayri Müslim azınlıklarla ilgili yeni yeni ciddi sorunların ortaya çıktığını anımstan Görmez, “Gayri Müslim azınlığa yapılan her türlü yanlışlığı önlemek için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak büyük çaba harcadıklarını” kaydetti.

Türkiye’de “100. yılını kutlayacakları benzer bir etkinlik olmadığını” ifade eden Görmez, “Biz kutlasak ancak 500 veya 600. yılını kutlarız. Çünkü, 5 veya 6 asır önce ülkemizde Müslüman, Musevi ve diğer dini azınlıklar birlikte yaşamış ve Camisini, kilisesini veya havrasını birlikte inşa etmişler.Bu çerçevede birlikte yaşadığımız insanların dini inançlarına ve kültürlerine saygı duymalıyız” diye konuştu.

Bir soru üzerine Fransa’daki baş örtüsü yasağı ile Almanya’daki sünnet yasağının “kabul edilemez olduğunu” belirten Görmez, “Hz. İbrahim’in sünneti olarak uygulanan sünnete karşı “Herhangi bir ülkenin (ben bunu beğenmiyorum) deme hakkı olmamalıdır. Özellikle siyaset adamlarının bunu siyasi malzeme yapmamalı” dedi.

Görmez, 11 Eylül olaylarının ardından “biraz da küresel siyaset nedeniyle” ortaya çıkan islam korkusunun “yersiz olduğunu” belirterek, şunları söyledi:

“Eğitim sistemlerimizdeki uygulamalarla çocuklarımıza diğerinin inancına ve kültürüne saygı duymasını öğretmemiz gerekiyor. İnsanların birbirlerinin inançlarına ve kültürlerine saygı duymasıyla aradaki yanlış anlamalar ve ön yargılar yıkılacak.”

Prof. Dr. Mehmet Görmez, basın toplantısının ardından Viyana Belediye Sarayında düzenlenen “İslamiyet’in tanınmasının 100.yıl dönümü” törenine katıldı.

Törene Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Federal Eğitim Bakanı Claudia Schmied ile Bosna Hersek Cumhuriyeti Baş Müftüsü Mustafa Ceric de katılıyor.

Kaynak: AA

Bu haber 29 Haziran 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.