Diyanet İşleri Başkanılığı Kerbela şehitlerini anma töreni etkinlikleri


Diyanet İşleri Başkanılığı Kerbela şehitlerini anma töreni etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Türkiye’de bir ilk
Diyanet İşleri Başkanılığı, kerbela şehitleri için ilk kez anma programı düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ilk defa “Muharrem ve Kerbela Şehitlerini Anma Programı” düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; “Yürekleri dilhun eden bu acı, bu elem, bu hüzün, bu keder dünyanın neresinde olursa olsun, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun, kültürü, coğrafyası neresi nasıl olursa olsun, kalbinde iman taşıyan bütün müminlerin ortak acısı, ortak elemi, ortak kederidir. ” dedi.

Görmez şunları söyledi;

“Sevgili peygamberimizin “benim dünyadaki çiçeğim dünyadaki reyhanım, cennet gençlerinin efendisi, kendisine ve kardeşi Hasan’a bakarak rabbim ben bunları seviyorum sen de onları sev, sen onları sevenleri de sev” buyurduğu hazreti Hüseyin efendimizin ve 70 kişinin kerbela çölünde şehedeta ulaştıkları tarihtir. Hemen ifade etmek isterim ki, yürekleri dilhun eden bu acı, bu elem bu hüzün bu keder dünyanın neresinde olursa olsun, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun, kültürü, coğrafyası neresi nasıl olursa olsun, kalbinde iman taşıyan resulü ekreme ve onun ehli beytine, kalbinde muhabbet duyan bütün müminlerin ortak acısı ortak elemi ortak kederidir. Özellikle ülkemizde neredeyse her evde bir hasan, bir hüseyin, bir fatıma, bir cafer, bir zeynel abidin bulunan ülkemizin bütün insanlarını tarih boyunca daima kuşatan ortak hüzün ortak keder ortak elem olmuştur. Ortak kederler bizi birbirimize kardeş eder birbirimize kapılarımızı açar.

Bu haber 4 Aralık 2011 tarihinde tarafından İSLAMİ DİNİ KONULAR kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.