dolar yeniden yükselişe geçti, daha yükselirmi ne kadar çıkacak


1.5 ay sonra yeniden 1,80′i gördü
Dolar, beklentilerin üzerinde gelen cari açık verisi ve global riskten kaçışla en son 26 Ocak’ta gördüğü 1,80 seviyesine çıktı.

Dolar 1,80′in hemen altında işlem görüyor.

TL sepet bazında 27 Şubat’tan bu yana en yüksek olan 2,08 seviyesine yaklaştı.

Bankacılar, cuma günü beklentilerden iyi açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası Fed’den yeni parasal gevşeme beklentilerinin zayıflamasının global olarak risk iştahında azalmaya neden olduğunu ve gelişmekte olan piyasalardan çıkışlar yaşandığını söyledi.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, piyasada yoğun yabancı çıkışları görüldüğünü söyleyerek, ‘Petrol fiyatlarındaki yükseliş de cari açık kaygılarını artırarak, bugün TL üzerinde baskı oluşturdu. Ancak genel olarak tüm Doğu Avrupa para birimleri değer kaybediyor. Yarınki FED toplantısı öncesi risk azaltma eğilimi diyebiliriz. Şu anda beklentimiz 1,8150′ye doğru yükselişin sürmesi ‘ dedi.

Beklentilerin üzerinde cari açık verisi sonrası dolar/TL’de yukarı yönlü tepki olduğunu söyleyen bir bankanın döviz masası işlemcisi, ‘Veri sonrası dolar/TL 1,7915′ten 1,7950 seviyelerine yükseldi. Şimdi ise genel olarak bütün gelişmekte olan piyasalardan çıkış var. Cari açık etkisiyle biz biraz daha kötü performans gösteriyoruz. ABD tarım dışı istihdam verisinin beklenenden iyi gelmesi sonrası Fed’in parasal gevşemeye gitmeyeceği beklentisiyle risk iştahı azaldı ve bazı pozisyonlar kapatılıyor. Ayrıca yarın Fed toplantısı var. Bu da etkili ‘ dedi.

Bu haber 12 Mart 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.