Domain Fiyatları 2012


Domain Fiyatları 2012

2012 yılı domain fiyatları ne kadar oldu, işte yarından geçerli olmak üzere domain fiyatlarına zam geliyor yeni domain fiyatları ne kadar olacak
Bir örnek ile açıklamak gerekirse nasıl her çocuğa bir isim veriliyor o artık onun adı ve kimliği oluyorsa domain de sanal alemdeki isimler(alan adları) dir. Alan adları en fazla 10 yıl süre ile kiralanabilir. Bizim ülkemizde de alan adları ODTÜ tarafından yönetilmektedir.

Domain Fiyatları

Ülkemizde domain fiyatları ortalama 7 -8 $ civarında satılmaktadır. Türkiye de de .com, .net, .org gibi domain satan yerler arasında ilk akla gelen isimtescil.net ve .tr uzantılı domain satan yer olarak nic.tr gelmektedir.

Verisign firması da 2012 yılı ocak ayının 15′in den sonra domain fiyatlarında %7 ile %10 arasında bir zam yapılacağını açıkladı.

Yeni bir domainin yaklaşık olarak 8 dolar olduğunu varsayarsak %10′luk bir zamla 8.8 $ dolar gibi fiyata satılacak. Tek bir domain için düşünüldüğünde büyük bir rakam değil ancak elinde yüzlerce domain olan kişiler için her yıl ekstra bir masraf olacaktır.

Dünyada ki toplam domain sayısının yaklaşık 220 milyon olduğunu düşünürsek %10′luk bir zamın ne derece büyük olduğu daha iyi anlaşılıyor. Top Level Domain (TLDs) olarak adlandırılan .com ve .net uzantıları ciddi anlamda arttı. Bu alan adları geçen yıla göre %5.9’luk büyüme ile toplam 112 milyona ulaştı.

Bu haber 14 Ocak 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.