Dünyanın Manyetik Alanı, Dünyanın Manyetik Alanı hakkında bilgi, Dünyanın Manyetik Alanı hakkında bilgiler


Dünyanın Manyetik Alanı, Dünyanın Manyetik Alanı hakkında bilgi, Dünyanın Manyetik Alanı hakkında bilgiler

Dünyanın Manyetik Alanı
Dünyamızın dev bir mıknatıs gibi davrandığını bilindigi gibi. ve bu manyetik etkinin tam olarak neden kaynaklandığı bilim adamları ve uzay dalında çalışmalar yapan bir çok bilim adamı tarafindan açıklanan. Bununla alakalı teoriler var ise de yeterince tatmin edici değildir.

Ve bilim adamlarının yaptıkları çeşitli araştırmalar yapan ve Dünyamızın manyetik alanı ki biz ona kısaca magnetosfer de diyoruz. Dünyamızın manyetik alanı, bir mıknatısın etrafında oluşan manyetik alan gibidir. Fakat bu alan yanda görüldüğü gibi biraz sıkıştırılmış veya ezilmiş bir şekildedir. Sanki oluşan bir rüzgar sonucu biraz uzamış gibidir. Bunun sebebi uzaydan gelen kozmik ışınlar diye adlandırılan parçacıklardır.

Kozmik ışınlar 1912 de Victor Hessilk tarafından keşfedildiklerinde, nereden geldikleri bilinmediği için galaktik kozmik ışınlar olarak adlandırılmıştı. Fakat daha sonraları bu kozmik ışınların büyük bir kısmının güneşten geldiği anlaşılınca, bu ışınlar güneş kozmik ışınları ve diğer kozmik ışınlar olarak adlandırıldılar.

Kozmik ışınların oluşturduğu radyasyon insan sağlığı açısından zararlıdır. Uzaydaki astronotlar güneşte meydana gelen patlamalar sonucu oluşan bu kozmik radyasyondan olumsuz etkilendikleri, bunun yanında güneşte oluşan patlamaların oluşturduğu ışınların uydu sistemlerine ve elektrik santrallerine de oldukça büyük zararlar verdiği gözlenmiştir.

Dünyamızın manyetik alanı, bizi uzaydan gelen radyasyondan kurtarmakta ve hayatın devamında büyük rol oymaktadır. Bununla birlikte bize veya dünyamıza başka etkileri de bulunmaktadır. Diğer gezegenlerden bazılarının manyetik alanları hiç yoktur, bazıları ise bizim manyetik alanımızdan daha güçlü manyetik alanlara sahiptirler.

Yapılan araştırmalar, manyetik alanı olmayan veya çok zayıf olan gezegenlerin uzaydan gelen radyasyon sonucu sularını kaybettikleri göstermiştir. Komşu gezegenimiz olan Mars hemen hemen sıfır sayılabilecek bir manyetik alana sahiptir ve bu yüzden gezegendeki bütün su kaybedilmiştir. Bu kaybın en büyük sebebi güneşin oluşturduğu kozmik radyasyondur. Venüs de aynı şekilde bütün suyunu kaybetmiştir.

Peki bizim manyetik alanımız geleceğe yönelik yeterince güçlümüdür veya ileride bizim de gezegenimizdeki suyu kaybetme ihtimalimiz var mıdır?
Yapılan araştırmalar, daha önceleri güneşte meydana gelen patlamaların oluşturduğu kozmik ışınlar sebebiyle atmosferimizin bundan etkilendiği ve atmosferimizin belli bir kısmını uzaya verdiğimiz yapılan araştırmalar göstermiştir. Yani bazen bu radyasyonlar veya güneşteki patlamalar bizi ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bunun etkileri ekoloji uzmanları tarafından incelenmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Bu kozmik radyasyon, dünyamızın manyetik aklanı sayesinde, insanların yaşamadığı kutup bölgelerine yönlendirilmekte, bu sayede bize olan zararları en aza indirilmektedir. Kutuplara yönelen bu kozmik ışınlar aurora dediğimiz renkli ışınlara sebep olmaktadırlar.

Dünyanın manyetik alanları hakkında yazdıgımız makaleler ve bir çok bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar ve yazdıgı makaleler sizlere dogru kaynaklardan bilgi vermekteyiz

Bu haber 11 Şubat 2013 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.