Emekli Org. Hurşit Tolon tutuklanacakmı, savcı ne karar verdi


Emekli Org. Hurşit Tolon tutuklanacakmı, savcı ne karar verdi

Emekli Org. Tolon hakkında şok talep 10.01.2012
Savcı, Emekli Org. Hurşit Tolon’un tutuklanmasını talep etti

İkinci Ergenekon Davası’nın savcıları, tutusuz yargılanan sanık Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un tutuklanmasını istedi.

Tolon daha önce Ergenekon davası kapsamında tutuklanmış, bir süre sonra ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
—————————————————-
EMEKLİ ORGENERAL HURŞİT TOLON KİMDİR?
Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon, 1942 yılında İstanbul’da doğdu. 1962 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1975 yılında da Piyade Okulu’ndan mezun oldu.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Orgeneral Tolon, 1978 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak Genelkurmay Personel Dairesi Plan Şube İnsangücü Plan Subaylığı, Washington Kara Ataşeliği, Genelkurmay Personel Daire Plan Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Personel Daire General/Amiral Şube Müdürlüğü ve 39. Piyade Tümen 49. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Orgeneral Tolon, 1989 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve 28. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği, Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve 7. Kolordu Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1997 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 15. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2001 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordu Komutanlığı’nda atandı.

3 yıldır Ege Ordu Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Tolon, 30 Ağustos 2004 tarihi itibariyle 1′nci Ordu Komutanlığı’na atandı. Tolon buradan emekli oldu. Evli ve bir çocuk sahibi olan Orgeneral Tolon İngilizce biliyor.

Bu haber 10 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.