Endonezya’nın Bande Ace bölgesi açıklarında 8,7 şiddetinde deprem meydana geldi


Endonezya ve çevre ülkelerde tsunami alarmı verildi
Endonezya’nın Bande Ace bölgesi açıklarında 8,7 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem sonrası bölgede tsunami alarmı verildi.

Endonezya Jeofizik Kurumu, Bande Ace açıklarında 8.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Endonezya Jeofizik Kurumu, deprem sonrasında şu ana kadar hasar haberi almadıklarını ve okyanusta su seviyesinin yükseldiğini gösteren bir işaret bulumadığını söyledi.

Depremin Bande Ace’ye 431 kilometre uzaklıkta açıkta meydana geldiği belirtildi. Deprem Endonezya’nın yanı sıra Hindistan, Tayland ve Singapur’da da hissedildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de, Hint Okyanusu genelinde tsunami alarmı verildiğini açıkladı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi’nde yapılan açıklamada, bu büyüklükte bir depremin büyük tsunamiler yaratma potansiyeli taşıdığını açıklayarak, tsunaminin Hint Okyanusu kıyılarını etkileyebileceğini belirtti.

2004′TE 170 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Endonezya’da 26 Aralık 2004′de 9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardında oluşan tsunami Endonezya, Tayland ve Hindistan’ı vurmuştu. Deprem ve tsunami sonrasında 170 bin kişi hayatını kaybetmişti.

1.7 MİLYON İNSAN EVSİZ KALMIŞTI
2004′teki 9.1 büyüklüğündeki depremde Endonezya dışında Sri Lanka, Hindistan ve Tayland’da ağır hasarlar meydana gelmişti. Deprem ve sonrasında oluşan tsunamide 1.7 milyon insan evsiz kalmıştı.

Bu haber 11 Nisan 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.