Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fındıkta alan bazlı destek kalksın dedi


Fındıkta alan bazlı destek kalksın talebi
Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Albayrak, fındıkta üretimi yok eden alan bazlı desteğin derhal kaldırılmasını istedi önerilerini sıraladı

Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Albayrak, fındıkta üretimi yok eden alan bazlı desteğin derhal kaldırılması, ürün bazlı destek verilmesi ve sigorta zorunluluğu olması gerektiğini söyledi.

Albayrak’ın, beraberindeki dernek üyeleriyle birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısı, terör örgütü saldırıları sonucu şehit olan polis ve askerler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Albayrak, yaptığı konuşmada, 6 yıl önce fındığın 7 liradan satıldığını, 6 yıl sonra ise 6 liradan satıldığını belirterek, ”Fındığın maliyeti 6 lira, fiyatı 6 lira. İşte tedarikçinin utanmaz piyasası. Nerede üreticinin yaşam hakkı” dedi.

Bu yıl 250-300 bin ton tüketim açığı olduğunu savunan Albayrak, ”Fındığın fiyatı 12 lira olmalı ki üreticinin yaşam hakkı olsun. Bu fiyat yine de Avrupa üretici fiyatlarının yarısı.

FİSKOBİRLİK yöneticileri derhal istifa etmelidir. 2004 yılında 11 bin ortağı olan FİSKOBİRLİK, bu yıl 28 ortağı ile kongre yapacak. Fındık üreticisi, son 30 yılın son 5 yılında en acımasızca sömürüldüğü yıllar olmuştur” diye konuştu.

Albayrak, piyasayı tedarikçinin insafına terk edenlerin üreticinin ezildiğini neden görmezden geldiklerini sorarak, şöyle devam etti:

”İnsanca, hakça fiyattan kimse niçin söz etmiyor? Avrupalı gıda sanayicileri kendi fındıklarına bizim fındığımızı karıştırarak, fındık ürünlerini ancak o zaman insanlara yedirebiliyorlar.

Avrupa üretici fiyatlarından da utanmıyorlar. Yine de onların fındığı bizimkinden 4-5 kat pahalı, neden? Avrupalı fındık üreticisi diyor ki ‘siz de randıman usulü var, farkında mısınız fındığın kabuğu elinizden bedava alınıyor’. Yeter kandırdığınız, artık gerçekleri söyleyin.

Fındık da, davul da, tokmak da tedarikçinin elinde. Fındıkta üretimi yok eden alan bazlı destek derhal kaldırılmalı, ürün bazlı destek verilmeli, sigorta zorunluluğu olmalıdır. Üreticinin bankalara, kooperatiflere, birliklere olan kredi borcu 2012 yılının sonuna kadar ertelenmelidir.

Fındık geçim kaynağı olmaktan çıkarıldı, tütün ekimi yasak edildi. Son 5 yılda ilimizde 240 bin kişi göç etti. İlimizde tüketim sektöründen başka sektör kalmadı. Üretmeyen, kazanmayan nasıl tüketecek?”

Bu haber 22 Ekim 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.