fransada soykırım yasa tasarısı kabul edildi, türkiye fransaya hangi yaptırımları uygulayacak


fransada soykırım yasa tasarısı kabul edildi, türkiye fransaya hangi yaptırımları uygulayacak

Fransa’ya uygulanacak yaptırımlar
Fransa Senatosu’nda Ermenilerin iddialarına yönelik düzenleminin görüşüldüğü saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti Genel Merkezi’nde parti yönetimini topladı.Güncelleme:24 Ocak 2012 05:32
Yaklaşık 5 saat süren MYK toplantısında Fransa Senatosu’ndaki görüşmeler takip edildi. Toplantının bir bölümüne Kayseri’den gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu parti yönetimine son gelişmeleri ve bundan sonraki süreci anlattı. Tablonun Senato’da katılımın az olmasından dolayı olumsuz olduğu üzerinde duran Davutoğlu, “Sadece tasarıya destek verenler katılıyor. Bundan önceki süreçte de böyle olmuştu. Bu nedenle tasarı çıkar” dedi. Davutoğlu MYK’nın ardından Erdoğan ile 1.5 saat daha görüşerek son gelişmeleri değerlendirdi.

Dışişleri’nden sert açıklama

”KENDİMLE GURUR DUYUYORUM”
‘Sarkozy seçilirse gitmem’

Erdoğan MYK’da “Fransa’ya bir daha gitmem” sözüne de sözüne açıklık getirerek, “Sarkozy bir daha seçilirse gitmeyebilirim” dedi. Toplantıda üyeler ise Fransa’ya sert tepki verilmesi ve yaptırımların da kalıcı olması gerektiği üzerinde durdu. Tepkiyi ve yaptırımları Erdoğan’ın bugünkü AK Parti grup toplantısında vermesi benimsenirken, yaptırımların parti değil devlet politikası vurgulanması öne çıktı. Toplantıda Fransa Senatosu’nun kararına karşı uluslararası bütün hukuki yolların aranması da benimsendi.

Tartışılan yaptırımlar
Kulislerde Fransa’ya yönelik 2. etap yaptırım olarak açıklanabilecekler arasında şunlar tartışılıyor:
- Uluslararası bütün hukuki yollar aranacak.
- Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak
- İlk kararda kısa bir süreliğine geri çekilen Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi’nin bu defa kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.
- İsrail’e olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.
- Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.
- Türkiye’nin Fransa’daki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransa’nın Ankara’daki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.
- Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.
- Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması.

kaynak;mynet

Bu haber 24 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.