gebelik testi nasıl yapılır, gebelik testi yöntemleri


Gebelik Testi Nasıl Yapılır
Gebelik testi, hastanede, laboratuvarda, klinikte veya doktor nezaretinde de yapılabilir. Bunun için de ideal olan ortalama 1 haftalık bir adet gecikmesidir. Gebelik Testi adetin gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılırsa anlamlı sonuçlar verebilir. Özellikle adetin gecikmesinden 10 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri, usulüne uygun yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir.

Doktor tarafından genellikle kanda yapılan gebelik testleri istenir. Bu teste ise Beta HCG testi denir. Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden, Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.

Kanda yapılan B-HCG testi çok duyarlı bir testtir adet günü geçmeden anında sonuç verir.

Evde yapılan idrar testi, HCG adı verilen hamilelik hormonunun idrarda bulunup bulunmaması temeline dayanan bir testtir. HCG oranı 20 Mİ üstündeyse sonuç pozitif çıkar. Yani hamile olduğunuz çıkar.

Sabahları idrar daha konsatre olduğu için sabah yapılacak testler daha sağlıklıdır.

Testte kadının aç veya tok olması önemli değildir.

Tek çizgi: NEGATİF
Çift çizgi: POZİTİF
İkinci çizgi silik çıkarsa şüpheli anlamındadır testi 2-3 sonra yeniden uygulayınız.

İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?
- Testin adetiniz gecikmeden önce yapmanız fayda sağlamaz, gebeliğin testte görüebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir hatta adet gecikmesinin üzerinden 4-5 gün kadar geçmesi idealdir.
- İdrar testinizin paketinde çıkan uygulama kılavuzunuzu mutlaka okumalısınız çünkü testin markasına göre uygulama şekli az da olsa değişiklik gösterebilir.
- Temiz ve kuru bir bardağa veya kaba idrar yapılmalıdır. Bardak plastik veya cam olabilir.
- Gebelik testini düz bir yere koyun ve üerine iki damla idrar damaltın. İdrarı damlatmak için damlalık genellikle gebelik testinin içerisinden çıkar, çıkmazsa idrar kabının içerisine batırılacak küçük temiz bir cisim kullanabilirsiniz. idrarı testin sonuç okuma alanına damlatmamalısınız sadece üzerinde işaretlenen bölüme damlatmalısınız.
- İdrarı damlattıktan sonra 2-5 dakika kadar bekleyin. Bekledikten hemen sonra sonucu görebilirsiniz.
- Sonuç okuma bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok anlamına gelir. Çift çizgi belirirse gebelik var anlamına gelir. Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. Hiç bir çizgi görülmemesi testin geçersiz olduğu anlamına gelir, yeniden test yapmalısınız.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır?
- Testin aç veya tok karnına yapılması farketmez. Günün her saatinde yapılmalıdır.
- Testin yapılması için adet gecikmesi olmasını beklemek gerekir, daha önce gebeliği göstermeme olasılığı yüksektir.
- Normal kan tahlillerinde alındığı gibi az miktarda kan tüp içerisine alınır.
- Test sonucu labaratuara göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 saatte çıkmaktadır. Bazı labaraturarlar ertesi gün verebilir sonucu.
- Sonucun 0 veya 0.01 , 0.001 gibi gelmesi sonucun sııfır olduğu anlamına gelir, yani gebelik yoktur. Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20′den yüksek rakamlar gerekir (bazı labaratuarlarda 50′den yüksek). 0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

Bu haber 13 Temmuz 2014 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.