Genel Sağlık Sigortası son başvuru tarihi


Genel Sağlık Sigortası Başvuruları – Son Başvuru Tarihi

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Hiçbir sosyal güvenliği olmayanlar zorunlu genel sağlık sigortası yaptırmak zorunda olacak. Bunun için 31 Ocak 2012 tarihine kadar başvuru yağması ve gelirt testi yaptırması gerekiyor.
NOT: Başvuru süresi 31 Ocak 2012 den 1 Mart 2012 tarihine uzatıldı.

1-Herhangi bir sağlık güvencesi olmayanlar,

2-Yeşil kartlı olup, vizesi dolan,( Yeşil kart vizesi dolmayanlar, vizesi dolduğunda bir ay içinde başvurması gerekir)

3-Anne veya babası sigortalı olup ,18 yaşını bitirmiş erkek çocuklar, 20 yaşını doldurmuş lise öğrencileri ve 25 yaşını geçmiş Üniversite öğrencileri,(20 yaşının altında olan lise ve dengi okullarda okuyanlar ile 25 yaşının altında olan üniversitede okuyan öğrencilerin ,öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerekir)

4-İkametgahı Türkiyede olup,yurtdışında çalışanlar, ( İkametgahlarını yurtdışına alırlarsa başvuru yapmalarına gerek kalmayacak)

Kimler Genel Sağlık Sigortası Yaptırmalı?

Halen bir işte çalışan memur, işçi, bağımsız çalışan, isteğe bağlı sigortalı olan ve yeşil kartlılar dışında kalan herkes gelir testine başvurmak zorunda. 18 yaşından küçükler ile emekli ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin gelir testi yaptırması gerekmiyor.

Genel Sağlık sigortası için Nereye Başvurmalı?

kişinin kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il veya ilçe idarî sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Vakıflara kaymakamlıklar aracılığıyla ulaşmak mümkün. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılacak.

Başvuru Yaptırmayanlar için Ceza?

Gelir testi yaptırmak istemeyenler ile genel sağlık sigortası kaydının yapıldığına dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde gelir testi yaptırmayanlar, gelirleri asgari ücretin iki katı yani bin 773 lira olduğu kabul edilerek 212 lira 76 kuruş prim ödemek zorunda kalacaklar. Bu kişiler yoksul dahi olsa test yaptırmadıkları için prim yüküyle karşılaşacaklar.

Bu haber 31 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.