Güzelordu İlkoğretim Okulu yeni yüzüne kavuştu


Güzelordu İlkoğretim Okulu yeni yüzüne kavuştu

Güzelordu`nun Yeni Yüzü

Ordu`da 5 yıl boyunca etrafında bulunan işyerlerinin taşınmasını bekleyen, ardından bir süre inşaatın devlet veya özel sektör tarafından yapılıp yapılmayacağı tartışmaları yaşanan ve en sonunda hayırsever işadamı Vedat Türkmen tarafından inşasına başlanan Güzelordu İlköğretim Okulu, eğitim-öğretim yılının 2.
döneminde hizmete giriyor.88 yıllık bir tarihe sahip olan Güzelordu İlköğretim Okulu, Ordu`da `dönemine göre` en fazla isim değişikliği yaşayan okul oldu. 1923 yılında iki derslikli olarak `okul` diye açılan Güzelordu`nun adı 1925 yılında “Numune-i İrfan” olarak konuldu, derslik sayısı da 5`e yükseltildi. Okul, 1930 yılında “Güzelordu” adını aldı. 1938 yılında ise, eski bina yıkılarak yeni bina yapıldı ancak bu bina bir yıl sonra 1939 yılındaki depremde yıkıldı. Daha sonra yeniden öğretime kazandırılan okulun ismi bir süre “İsmet Paşa”, bir süre de “Gazi İlkokulu” olarak değiştirildi. 1949 yılında dönemin yaşanan gelişmeleri sebebiyle Fidangör mevkiindeki başka bir binaya taşınan okulun buradaki ismi de bu kez `19 Eylül Okulu` oldu. 1956 yılına kadar bu ismi taşıyan okul, yeniden eski binasına geçip, “Güzelordu” ismini aldı. Yıllar içinde okul yetersiz kalınca 1999 yılında üç sınıflık prefabrik bina eklendi.2. DÖNEM DERS BAŞI1992 yılında okulun yeniden yapılma arayışları başladı. 18 yıl süren tartışmaları sonunda Ordulu hayırsever işadamı Vedat Türkmen, tüm masrafları kendisinin karşılayacağını taahhüt ederek 14 Haziran 2010 tarihinde imzaladığı protokol ile bu tartışmalara son verdi. İnşaatı hızlı bir şekilde devam eden ve bitme aşamasına gelen okul, eski klasik Türk mimarisinin örneğini yansıtıyor.Ordu Milli Eğitim Müdürü Ömer Demiröz, okul inşaatının hızla devam ettiğini, iç dekorasyon inşaatı ve çevre düzenlemeleri için hazırlık yapıldığını belirterek, “Güzelordu İlköğretim Okulu, 2. dönem itibariyle öğrenci ve öğretmenlerimize kapılarını açacak ve eğitim-öğretim camiamıza yeni bir yüz ve heyecanla faaliyete geçecektir” dedi.

Bu haber 27 Eylül 2011 tarihinde tarafından ORDU İLİ GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.