Güzelordu İlköğretim Okulu`nu yeniden inşa ettiren Ordulu işadamı Vedat Türkmen’den yeni bir müjde


Hayırsever İşadamından Yeni Müjde
Ordu`da 88 yıllık tarihinde 7 kez ismi değiştirilen, geçen yıl eski binasını yıkıp tüm masraflarını karşılayacağını taahhüt ederek Güzelordu İlköğretim Okulu`nu yeniden inşa ettiren Ordulu işadamı Vedat Türkmen, eğitim alanında yeni bir bağış daha yapacağını açıkladı.
Ordu Valisi Orhan Düzgün, inşaatı bitme aşamasına gelen Güzelordu İlköğretim Okulu`nu inceledi. Vali Düzgün, beraberinde işadamı Vedat Türkmen ile birlikte okulun tüm bölümlerini gezerek bilgiler aldı. Geleneksel Türk mimari çizgilerini yansıtan okulu yeni görünümünden oldukça memnun olduğunu belirten Vali Düzgün, “Eski binada öğrenciler barakadan bozma sınıflarda eğitim görüyorlardı. Şimdi çok kaliteli ve güzel bir binada eğitim ve öğretim görecekler. Okulun çevre düzeni ihalesi yapıldı. 1.5 ay içerisinde tüm çalışmalar bitirilecek. Okulu 2. ders döneminde faaliyete geçireceğiz” dedi.İşadamı Vedat Türkmen de yaptığı açıklamada, eğitim alanında yeni bir bağış daha yapacaklarını söyledi. Türkmen, “Bu okulun yapılmasını Allah bize nasip etti. Bu konuda Vali Bey çok teşvik etti, kendilerine teşekkür ediyorum. Biz eğitime duyarlı insanlarız. Çocukların kaliteli bir okulda eğitim yapmasına gayret ettik. Bu bizim ikinci okulumuz. Şartlar, konjonktür ne getirir bilinmez ama eğitim alanında yine bir bağış yapabiliriz” diye konuştu.Türkmen, bu bağışın ne olduğunu şimdilik açıklayamayacağını sözlerine ekledi.7 KEZ İSMİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ88 yıllık bir tarihe sahip olan Güzelordu İlköğretim Okulu, Ordu`da `dönemine göre` en fazla isim değişikliği yaşayan okul oldu. 1923 yılında iki derslikli olarak `okul` diye açılan Güzelordu`nun adı 1925 yılında “Numune-i İrfan” olarak konuldu, derslik sayısı da 5`e yükseltildi. Okul, 1930 yılında “Güzelordu” adını aldı. 1938 yılında ise, eski bina yıkılarak yeni bina yapıldı ancak bu bina bir yıl sonra 1939 yılındaki depremde yıkıldı. Daha sonra yeniden öğretime kazandırılan okulun ismi bir süre “İsmet Paşa”, bir süre de “Gazi İlkokulu” olarak değiştirildi. 1949 yılında dönemin yaşanan gelişmeleri sebebiyle Fidangör mevkiindeki başka bir binaya taşınan okulun buradaki ismi de bu kez `19 Eylül Okulu` oldu. 1956 yılına kadar bu ismi taşıyan okul, yeniden eski binasına geçip, “Güzelordu” ismini aldı.

kaynak;beyazgazete

Bu haber 10 Ekim 2011 tarihinde tarafından ORDU İLİ GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.