Hakkari Yüksekova Dağlıca Karakol bölgesinde çatışma 7 asker şehit 15 asker yaralı isimleri ve memleketi neresi 19 haziran 2012


19.06.2012 Dağlıca’da çatışma 8 asker şehit

Hakkari Dağlıca bölgesinde çıkan çatışmada 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı.(öne 7 şehit olarak duyurulmuş olup, daha sonra 8 askerin şehit olduğu öğrenilmiştir)

İşte hain saldırıda şehit olan askerlerimiz…

Kıdemli Çavuş Ali Gümüş/ Konya Ilgın
Piyade Çavuş Cahit Kılınç/ Diyarbakır Hani
Piyade Onbaşı İsa Sayın/ Muş merkez
Piyade Er Umut Bulut/ Samsun Salıpazarı
Piyade Er Ali Yasin Erosmanoğlu/ Trabzon merkez
Ulaştırma Er Samet Bütün/ Konya Ahırlı
Piyade Er Mustafa Türkman/ Kütahya Gediz
Piyade Er Yaşar Doymuş/ Giresun Tirebolu

“ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUZ.” BAŞIMIZ SAĞOLSUN”

Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde teröristler ile güvenlik güçleri arasında dün gece geç saatlerde çatışma çıktı.

Kuzey Irak’tan sızan teröristlerin üç ayrı noktadan saldırması sonucu 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada 10 teröristin öldürüldüğü belirtildi.

Yaralı askerler ambulanslarla Hakkari Asker Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

8 askerin şehit olmasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu bölgeye hareket etti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da bölgeye gidiyor.

Bölgede çatışmalar devam ediyor.

kaynak;mynethaber

-

Dünyanın gündemindeki Dağlıca neresi?
Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, NTVMSNBC’ye Dağlıca’yı şöyle anlattı: Son derece sert, kesik ve derin yarlardan oluşan bir bölge. 20-25 metre öteyi bazı bölgelerde gündüz bile görmek mümkün değil. Arazinin Cudi, Gabar ya da Küpeli’den farkı yok.”

12 askerin şehit olduğu saldırının merkezi olan; Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyünde iki gündür Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu. Saldırıyla birlikte geçen köyle ilgili, Türk ve dünya basınında sadece “Irak’a sıfır noktasında” ayrıntısı verildi. NTVMSNBC’nin Dağlıca köyü sakinleri ve muhtar Emin Terkoğlu’dan aldığı bilgiye göre, Dağlıca köyü, Yüksekova’ya 55, Irak sınırına 4 kilometre uzakta. Dağlıca’ya en yakın köy, Yeşiltaş Köyü. İki köy arasında Avaşin Çayı var. Avaşin Çayı üzerinde de, Dağlıca’ya ulaşımı sağlayan ve dün havaya uçurulan Avaşin Köprüsü bulunuyor.-kaynak;NTVMSNBC internet sitesi

 

Bu haber 19 Haziran 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.