İbadet Nedir?


İbadet, Allah’a saygı ve ta’zim göstermek ve onun bize verdiği nimetlere karşı teşekkür borcunu yerine getirmektir.

Yüce Allah, diğer canlılardan farklı olarak akıl ve fikir vererek bizi, diğer varlıklar arasında seçkin bir durumda yaratmış, yaşayabilmemiz için, yeraltı ve yerüstü zenginliklerle doldurduğu dünyayı bir sofra gibi önümüze sermiştir. Cenab-ı Hak, verdiği nimetlerin çokluğunu hatırlatarak şöyle buyuruyor:

“O, size istediğiniz her şeyden verdi. Eğer Allah’ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz. Doğrusu insan pek zalim ve çok nankördür.” 5

Küçük bir iyiliğe, meselâ; ikram edilen bir fincan kahveye, bir öğün yemeğe teşekkür eden insanın, kendisine verilen bunca nimetlere karşı Yüce Allah’a teşekkür etmesi icabetmez mi? Hastalanan bir organını meselâ; gözünü tedavi eden doktora teşekkür eden insanın, o gözü, kendisine meccanen lütfeden Allah’a şükran borcunu yerine getirmesi gerekmez mi? Elbette gerekir.

Allah Tealâ, bu konuya dikkatimizi çekerek şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! De ki: Sizi yaratan, sizin için kulaklar, gözler ve kalbler veren O’dur. Ne az şükrediyorsunuz.” 6

İbadet; bizi yaratıp vücudumuzu mükemmel organlarla donatan ve sayılamıyacak kadar nimetler vererek bizi mülkünde barındıran Yüce Rabbimizin iyiliklerine karşı teşekkür borcunu yerine getirmektir.

Bu haber 18 Temmuz 2013 tarihinde tarafından İSLAMİ DİNİ KONULAR kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.