İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı


SBS sonuçları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı, SBS sonuçlarını açıkladı. İnternet sitesinden yayınlanan sonuçlara göre birinci Mersin’den çıktı.Güncelleme:12 Temmuz 2012 07:45
İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde açıklanan sonuçlara TC kimlik numarası ile doğum tarihi girilerek ulaşılabiliyor. Sınavda TED Mersin Özel İlköğretim Okulu’ndan Nezihe Ezgi Menzi birinci oldu.SBS, 9 Haziran 2012 tarihinde 1 milyon 98 bin 243 ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapılmıştı. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

SBS SONUÇLARINI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

http://sbs2012.meb.gov.tr/

İkili kopyadan iptal edilen test sayısı 468 olurken, yine ikili kopyadan bazı testleri iptal edilen aday sayısı ise 403 olarak tespit edildi.

18 aday ikinciliği paylaştı

2012 SBS ‘de tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 677 iken, sınıf puanı 500 olan öğrenci sayısı 449 olarak belirlendi.

2012′ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 42 bin 148 oldu. 2012 OYP’ye göre bir kişi birinci olurken, 18 kişi ikinci, bir kişi de üçüncü oldu.

Üç yıl boyunca tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 21, sınıf puanı 500 olan öğrenci sayısı ise 18 olarak tespit edildi.

Başarı sıralamasında ilk 10

OYP’ye ilk 10′a giren öğrenciler şöyle:

TED Mersin Özel İlköğretim Okulu’ndan Nezihe Ezgi Menzi (Uluslararası satranç yarışmasında 2. olduğundan ek puan aldı) 507.424 puanla birinci oldu.

2. olan öğrenciler

İstanbul Avcılar Özel Ataşehir Doğa İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Rozerin Akkuş,

İzmir Çiğli Özel Çakabey İlköğretim Okulu’nden 500.000 puanla Yiğit Atay,

Sakarya Serdivan Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Ahmet Atıl Aygün,

Antalya Özel Manavgat Bahçeşehir İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla İçten Bozkurt,

Adana Seyhan Özel Burç Çukurova İlköğretim Okulu’ndan 500.000 panla Kartal Kaan Bozdoğan,

İstanbul Beşiktaş Özel Şişli Terakki İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Tolga Ferdi Çalışır,

Mersin Yenişehir Piri Reis İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Muhammet Yusuf Efe,

İstanbul Sarıyer İSTEK Özel Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Deniz Enfiyeci,

Isparta Merkez Halıkent İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Hasan Karakelle,

İstanbul Üsküdar Özel BİLFEN Koşuyolu İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Dolunay Kocabağ,

İstanbul Bağcılar Özel Güneşli Okyanus İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Ali Umut Kılıç,

Ankara Çubuk Özel Yükselen İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Rabia Maşaoğlu,

İstanbul Üsküdar Özel Çamlıca Çoşkun İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Mehmet Ali Özdemir,

İstanbul Ümraniye Özel Atakent Doğa İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Merve Özkılıç,

İzmir Bornova Özel Bornova İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Berke Saat,

İstanbul Ataşehir Özel Ataşehir Doğa İlköğretim okulu’ndan 500.000 puanla İbrahim Emre Sağlam,

İstanbul Bağcılar Yıldıztepe İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Hakan Taş,

Çanakkale Özel İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Cem Ünüvar ikinciliği paylaştı.

3. olan öğrenci

Ankara Çankaya Rauf Orbay İlköğretim Okulu’ndan 499.995 puanla İrem Akçal üçüncü,

4. olan öğrenci

Kayseri Talas Özel Tevfik Kuşoğlu İlköğretim Okulu’ndan 499.914 puanla Mert Gökduman dördüncü,

5. olan öğrenci

Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulu’ndan 499.654 puanla Büşra Abdulkadiroğlu beşinci oldu.

6. olan öğrenci

Elazığ Merkez Özel Yavuz Selim-Mustafa Sabuncu İlköğretim Okulu’ndan Abdullah Çaycıoğlu 499.539 puanla altıncı,

7. olan öğrenci

Malatya Yeşilyurt Özel İbrahim Yücel İlköğretim Okulu’ndan 499.488 puanla Erensu Mengüşoğlu yedinci,

8. olan öğrenciler

Adana Seyhan Özel Burç Çukurova İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Kaan Ersin Adım,

İstanbul Ümraniye Özel Atakent Doğa İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Hasan Deniz Altuntaş,

İstanbul Eyüp Dede Korkut İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Ayça Becerir,

Bursa Nilüfer Özel İlkbahar İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Alperen Demirel,

İstanbul Bağcılar Özel Güneşli Okyanus İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Muhittin Kıraman,

Kütahya Gediz 1 Eylül İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Gülden Önder,

Konya Karatay Cengiz Topel İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Asena Gökçe Özyiğit,

İstanbul Özel Ataşehir BİLFEN İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Ahenk Zeynep Sayın,

Isparta Merkez Özel Altınbaşak Bedirayhan İlköğretim Okulu’ndan 499.034 Şeyma Ceren Şenyiğit sekizinci,

9. olan öğrenci

Osmaniye Merkez Özel Bilge Atabey İlköğretim Okulu’ndan 499.031 puanla Elif İdil Aydın dokuzuncu,

10. olan öğrenci

Eskişehir Odunpazarı Melahat Ünügür İlköğretim Okulu’ndan 499.003 puanla Ayça Düzgüner onuncu sırada yer aldı.

SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

MEB’TEN SBS SINAVI SONUÇLARI AÇIKLAMASI

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde, ilköğretim okulları 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı seviye belirleme sınavı, 09 Haziran 2012 tarihinde yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilmiştir.

Bu sınavda öğrencilerimize, yıl boyunca eğitim-öğretim sürecinde elde ettikleri kazanımların seviyesini ve bu kazanımların günlük hayatta kullanılması becerisine dönüştürülmesini ölçmek için akademisyenlerin danışmalığında çalışan komisyonlar tarafından geliştirilen 100 soru sorulmuştur.

Bu sorular sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları tarafından tekrar incelenmiştir. İncelemeler; bilimsel doğruluk, ölçme tekniğine uygunluk, dil anlatımı ve öğretim programlarının kazanımları doğrultusunda yapılmıştır. Bu kapsamda incelemeyi yapan kurul ve komisyonlar tarafından iptali gerektiren herhangi bir soru tespit edilmemiştir.

Önceden belirlenen takvime uygun olarak, 8. sınıf öğrencilerinin SBS sonuçları, daha önceki yıllarda girmiş oldukları SBS’lere ait sınav sonuçları ve yılsonu başarı puanlarının ‘Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi ‘ hükümleri doğrultusunda birleştirilmesi ile elde edilen Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) hesaplanmıştır.

Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan öğrencilerimiz ortaöğretime yerleştirme puanına göre (OYP) yerleştirileceklerdir. OYP, öğrencilerin 2010-2011-2012 SBS’lerden almış oldukları puanlar, o yıla ait yılsonu başarı puanları ve bu puanların oluşturduğu sınıf puanları doğrultusunda hesaplanmaktadır.

Bu nedenle, OYP; öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanacaktır. Öğrenci ve velilerimizin okul tercihlerini sıralarken bu durumu göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir.

8. sınıf SBS ve OYP sonuçları 12 Temmuz 2012 tarihi itibariyle www.meb.gov.tr adresinde ve e-Okul veli bilgilendirme sayfalarında yayımlanmaya başlanacaktır.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir

OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürlerimizin, velilerimizin ve öğrencilerimize rehberlik eden diğer yetkililerin, http://oges.meb.gov.tr/ adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekmektedir. Özellikle, Tercih Listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekmektedir.

Buna göre yerleştirme işlemleri için dikkat edilecek hususlar;

1) OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecektir.

2)Yerleştirme işlemleri için tercihler 01-08 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

3)Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabileceklerdir.

4)Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacaklardır.

5)Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan ‘Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu ‘nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır.

6)Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.

7)Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

8)Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ’2012 Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ‘nun II. bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

9)Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalıdır.

10) Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilir. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecektir.

11)Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamayabilir.

12)Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin ‘Sınav Sonuç Belgesi ‘nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki ‘Veli Bilgilendirme Sistemi ‘nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir.

13)OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos 2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

Asil kayıt dönemi;

Yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 27–31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00′ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.

Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 27–31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00′ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

Yedek kayıt dönemi;

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 03 Eylül 2012 saat 08.00′den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilir.

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17:00′ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybederler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00′ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00′ye kadar devam edecektir.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği hâlde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer.

Buna göre son üç yılda yapılan sınav ve okul başarılarına göre ilk 10 sırayı alan öğrencilerimiz ile sayısal veriler ekte belirtilmiştir.

Bakanlık olarak bu öğrencilerimizle birlikte tüm öğrencilerimizin başarılarının devamını diler, veli ve öğrencilerimizin her türlü soruları için Alo 147 hattına 7 gün 24 saat başvurabileceklerini belirtmek isteriz.

SBS’DEN KÖTÜ SONUÇ ALAN ÇOCUKLARINIZA KIZMAYIN

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için ayrıca Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) yapılmadığı için SBS puanı PYBS puanı olarak kullanılarak yerleştirme işlemleri yapılacak. PYBS ise 3 Ağustos 2012 tarihinde açıklanacak.

1 milyon 98 bin 243 İlköğretim 8. Sınıf öğrencisinin girdiği ve merakla beklenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları Perşembe günü açıklanacak. Uzman Psikolog Hakan Metan, beklediği sonucu alamayan öğrencilere ‘Sınavınız kötü geçtiyse, yada beklediğinizden düşük puan aldıysanız bu dünyanın sonu değil üzülmeyin’ uyarısında bulundu.

Fatih Koleji Uzman Psikolog Danışmanı Hakan Metan, SBS’den sonra bazı çocukların istedikleri puanı alırken bazılarının da alamayacağını belirterek velilere çocukları konusunda uyarılarda bulundu. Metan, ‘Çocuğunuzun SBS’si kötü geçmiş olabilir. Bu dünyanın sonu değil. Çocuklarınızdan sınavı kötü geçti diye hesap sormayın. Çocuklara hesap sormak daha kötü sonuçlara neden olabilir’ açıklamasını yaptı.

SBS PUANI HAYATIN DÖNÜM NOKTASI DEĞİL

Çocuğa hayatının dönüm noktası SBS imajı verilirse çocuğun kendisini büyük bir baskı altında hissedeceğini anımsatan Metan, ‘Çocuğunuzun kendisine olan güveni azalır. Hiçbir şey başaramayacağı hissine kapılır. Yapabileceği ve başarabileceği işlerden de kaçar. Çünkü sonunda başarısız olacağını ve ailesinin ona kızacağını düşünür. Çocuğunuza onu çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi hissettirin. Çocuğunuzu sevginizle cezalandırmayın. Çocuğunuza moral verin ve iyi bir tatil geçirmesini sağlayın’ diye konuştu

Bu haber 12 Temmuz 2012 tarihinde tarafından EĞİTİM ÖĞRETİM kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.