İncir Reçeli Nasıl Yapılır


İncir Reçeli Nasıl Yapılır

Yeşil İncir Reçeli Yada Taza İncir Reçeli Tarifi

Malzemeler:

1 kg taze incir
1 kg şeker
2-3 su bardağı su
1/2 limon suyu

Yapılışı: Tencereye su ve şekeri alın kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra limonu sıkın ve bir taşım daha kaynatın. İncirleri dikkatlice ilave edin ve kıvama gelene kadar kaynatmaya devam.

Önce su ve şekeri kaynatıp,limonu sıktıktan sonra incirleri ilave etmemizin sebebi; kıvamını bulmayan şekerli su incirlerin içine dolup, reçelin çabucak şekerlenmesine ve küflenmesine sebep verdiği için..

Kuru İncir Reçeli Tarifi

1 litre su ile bir kilo toz şeker kaynatılır. Onun içine önceden serçe parmak kalınlığında doğranmış kuru incirler atılır.
Yaklaşık 2 kiloyu rahat rahat alıyor şekerli su. 2 kilodan fazla da konulabilir, ne kadar kıvamlı olursa o kadar iyi oluyor.
İncirler yumuşayınca, biraz limon sıkılır veya limon ekşisi koyulur. Biraz daha kaynayınca ocaktan alınıyor.
İşte bitti.. Afiyet olsun. :)

Cevizle beraber, bir de sabahları tereyağıyla ayrı bir lezzeti oluyor, bu da servis önerisi.

İncir Reçeli Nasıl Yapılır

Olgun İncir Reçeli Tarifi

Malzemeler

1,5 Kg İncir(Yediklerimizden)

1 Kg Şeker

5-6 Adet Limon

Servis İçin:

Tuzsuz Lor

Yapılışı

İncirler yıkanıp sularının süzülmesi beklenir .Hepsi yukardan aşağı ikiye kesilir.Limonlar da ince ince dilimlenir. Tüm malzemeyi alacak bir tencereye bir sıra incir dizilir. Kabuklu kısımları tabana gelecek biçimde sıralanır. Üzerine şeker serpilir.Limon dilimleri bir kat dizilir. Üzerine yine şeker serpilir.Bu sıra ile tüm malzeme tükeninceye dek devam edilir. Bir gece dinlendirilir.

Ertesi gün suyunu salınca önce kısık ateşte pişirmeye başlanır. Harlı ateşte olursa incirlerin yanma riski olabiliyormuş. Reçel tamamen sulanınca ocağın ısısı artırılır. Reçelin suyundan bir damla alınıp çay tabağına damlatılır. Kıvamı istediğiniz gibi olunca ocak kapatılır. Reçel soğuduktan sonra kavanozlara koyup saklanır.

Afiyet Olsun…

Limon dilimleri tabağın altına dizilir.Üzerine incir reçelleri dizilir.Her incirin üzerine de tuzsuz lor dilimleri yerleştirilir. Denemenizi tavsiye ediyorum.Çok değişik bir lezzet.Sanki reçel değil de tatlı servisi gibi.Deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin.

Bu haber 15 Aralık 2011 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.