İncir Reçeli


İncir Reçeli

İncir | Kuru İncir Reçeli | Taze İncir Reçeli | Olgun İncir Reçeli | Nasıl Yapılır

incir Reçelini Hepimiz son yıllarda çokça adını duyuyoruz;bu kadar konuşulmasının belkide en büyük nedeni bu tadı yeni farketmemizdedir.Biz bunu neden bu kadar geç farkettik derseniz standart tüketici alışkanlığı yeni şeyleri deneme kararı vermekte zorlanmamızdır.Aslında reçel üreticileri satıcıları ve diğerleri bize hangi ürünü sevmemiz gerektiği söylerler.Bu ürünlerde genellikle onların raflarında olanlarıdır.Sonra derlerki İncir Reçeli Ürettik Alın bizde koşarız bakarızki yüzyıllardır topraklarımızda yapılan bu reçel çok güzelmiş ama illa birsinin söylemesini beklemişiz.Gerçekten çok acı bir durum.

İncir Reçeliİncirin Hası Ege Bölgesindeki adıyla Bardacıktır ve bu incir türünden yapılan reçel de en kalitelisidir. Siz siz olun hem evde yaparken hemde alırken bu özelliğin olmasına dikkat edin.

İncir reçeli meyvesinin merkezi olan Ege Bölgesinde yüzyılardır evlerde yapılan ve tüketilen sabah kahvaltılarını vazgeçilmez unsurudur.Özellikle Yunanistan’dan göçen gritli Türklerin bu bölgeye yerleşmesi ile çok dahada yaygınlaşmıştır.Daha önceden sadece yöresel olarak bulunabilen reçel şimdi pek çok yerde mevcuttur.

Evde incir reçeli yapmaya gelince bu zordur nedeni ise incir çok dayanıklı bir meyve olmadığından her zaman bulunmaz sadece mevsiminde alabilirsiniz alsanızda hemen yapmanız gerekir beklemeye tahammülü yoktur.Çok
bekletirseniz reçel güzel olmaz;olgun değillerse gene aynı sonuç tam gerektiği olgunlukta ve zamanda yapımalıdır ayrıca diğer reçellere benzemez ciddi ustalık gerektirir.

Bu haber 15 Aralık 2011 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.