İşkur bünyesinde ne kadar kişi işe alınacak? 4/b’liler nemazan kadroya alınacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ne dedi?


Bakan Çelik: İşkur Bünyesinde Çalışan Sayısı Artacak, 4/b´liler Kadroya Alınacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesinde işe başlatacakları çalışan sayısının 2 bin olarak kararlaştırıldığını, Ardahan’daki izlenimleri sonrasında sayının 2 bin 500’e çıkartılmasını uygun gördüklerini söyledi.

Bakan Çelik, yerel yönetimlerde görev yapan 4/B´lilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmaları olduğunu, ancak bunun yeni yasama yılına kaldığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, iki günlük bir ziyaret için geldiği Iğdır ve Kars’ta katıldığı Göle Kaşar Festivali ardından il merkezine geçerek, Ardahan Spor Salonu’nda İŞKUR bünyesinde Toplum Yararına Çalışma (TYÇ) programı çerçevesinde işe başlatılacak işsizlerle bir araya geldi.Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, “Toplum Yararına Çalışma, aslında çok kalıcı bir iş değil. Altı aylık bir dönem için çalışılıyordu. Sonra iki yıl ara veriyorsunuz, sonra tekrar altı ay çalışabiliyordunuz. Bu illeri bildiğimiz, sizi tanıdığımız için bir değişiklik yaptık. Dedik ki altı ay olmaz dokuz ay olsun. Dokuz aydan sonra bir kez daha çalışabilme bir kez daha çalışabilme, tekrar çalışma imkanını getirelim dedik iki yılı kaldırdık. Altı ayı da dokuz aya çıkardık. Gelip burayı görünce, buradaki değerlendirmelerimize bakınca burada Ardahan’da işsiz kalmasını istemiyoruz. Onun için bu rakamı 2 bin değil, 2 bin 500 yaptık.” dedi.

Bakan Çelik, Ardahan Valiliği’ni de ziyaret ederek, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Yerel yönetimlerde görev yapan 4/B´lilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmaları olduğunu, ancak bunun yeni yasama yılına kaldığını belirtti.

Kars ziyareti ardından geldiği Ardahan Valiliği´nde bir basın mensubunun sorusu üzerine açıklama yapan bakan Faruk Çelik, “Sözleşme, bildiğiniz gibi bir ihtiyacın ürünü olarak gerçekleşiyor. Biz son zamanlarda sözleşmeli personelle ilgili yığılmaların olduğunu gördük. 2011 yılında 198 bin sözleşmeli personeli kadroya aldık biliyorsunuz. Ama yerel yönetimlerde çalışanların o gün taleplerine cevap bulamamıştık. Ben Sayın Başbakanımızla bu konuyu görüştüm. Dedim ´böyle bir seçim öncesi taahhüdümüz olmuştu´. Kendileri de çalışma yapmamızı istedi. Bu dönem yasama yılında yerel yönetimler konusu Meclis´in gündemine gelmedi. Çok daha farklı konular Meclis´in gündeminde vardı. Önümüzdeki dönem yerel yönetimle ilgili yasal düzenleme Meclis´e gelecek. O çerçevede bu konuları ele alabiliriz, gündeme getirebiliriz.” diye konuştu.

-kaynak;beyazgazete

Bu haber 9 Temmuz 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.