İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, 250’si tutuklu 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davası’nda karar açıklandı


Balyoz davasında karar çıktı. Çetin Doğan, Özden Örnek, İbrahim Fırtına için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 3 komutana verilen bu ceza eksik darbe girişiminden dolayı 20 yıla indirildi. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün dosyası ayrıldı. 34 sanık için beraat kararı verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, 250’si tutuklu 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davası’nda karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, 4 sanığa son sözlerini sordu. Daha sonra karar için duruşmaya ara verildi. Üç saatlik aranın ardından mahkeme üyeleri, salona geri geldi ve alınan kararları açıkladı.

Mahkeme davanın 1 numaralı sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Doğan, Fırtına ve Örnek’in cezası daha sonra “Darbeye eksik teşebbüs” suçundan 20 yıla indirildi.

MHP’Lİ VEKİLE 18 YIL HAPİS
MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan, Ergin Saygın ve Bilgin Balanlı ise 18 yıl hapis cezası aldı.

Şükrü Sarıışık, Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral Fatih Ilgar, Koramiral Deniz Cora ve Albay Cemal Temizöz de 18 yıl cezasına çarptırıldı.

ÇİÇEK’E 16 YIL HAPİS
Emekli Albay Dursun Çiçek, askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağaryaman ise 16 yıl hapis cezası aldı.

34 SANIĞA BERAAT
Mahkeme heyeti, 34 sanığın beraat etmesini kararlaştırdı.

ERSÖZ’ÜN DOSYASI AYRILDI
Mahkeme, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün dosyasının ayrılmasına karar verdi.

İkinci Ergenekon Davası’nın tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, hayati tehlikesi bulunduğu için İstanbul Ünversitesi Tıp Fakültesi’nde halen tedavi altında tutuluyor.

Avukatı Ersöz’ün tutuklu yargılanmadığı Balyoz davasında şuuru yerinde olmadığı için ifade vermeyeceğini açıklamıştı.

İŞTE BALYOZ DARBE PLANI DAVASI’NDAN ÇIKAN KARARLAR

MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLEN SANIKLAR

-Balyoz davasının bir numaralı sanığı Eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan
-Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek
-Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına
Bu isimlerin cezası, ‘Darbeye eksik teşebbüs’ sebebi ile 20 yıl olarak belirlendi.

18 YIL AĞIR HAPİS CEZASI VERİLEN SANIKLAR

-MHP milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan
-Eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık
-Eski Birinci Ordu Komutanı Emeli orgeneral Ergin Saygun
-Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora
-Emekli Koramirak Kadir Sağdıç
-Koramiral Abdullah Can Erenoğlu
-Tuğamiral Fatih Ilgar
-Faili Meçhuller davasında da yargılanan Emekli Albay Cemal Temizöz
-Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri
-YAŞ Üyesi Bilgin Balanlı için 18′şer yıl ağır hapis cezası verildi.
-Korgeneral Yurdaer Olcan

16 YIL AĞIR HAPİS CEZASI VERİLEN SANIKLAR

-’Islak imzalı’ belgenin sahibi Emekli Albay Dursun Çiçek
-Hipnozla ifade davasından da yargılanan emekli hakim albay Zeki Üçok
-Havelsan eski genel müdürü Faruk Ağayarman hakkında 16 yıl hapis cezası çıktı.

- 34 sanık hakkında beraat kararı verildi.

- Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün dosyası, ifade vermediği için ayrıldı.

KARAR ÖNCESİ YAŞANANLAR

MARŞ OKUDULAR

Tutuklu sanıklar saat 13.15 sıralarında duruşma salonuna alınmaya başlandı. Salona önce Maltepe, Hasdal ve Hadımköy Askeri Cezaevi’nde bulunan tutuklu sanıklar geldi. Ardından da Silivri Cezaevi’nde bulunan sanıklar salona geldi. Duruşma başlamadan önce sanık yakınları ve sanıklar sandalyelerin üzerine çıkarak birbirlerine el sallayarak konuşmaya çalıştılar. Sanıklar ve yakınları zaman zaman Gençlik Marşı”, “10′uncu Yıl Marşı” ve “Harbiye Marşı” okudular.

EŞİNE SARILMAK İÇİN BARİYERİ AŞTI

Saat 13.15 sıralarında salona alınan tutuklu sanıklardan Recep Rıfkı Durusoy cezaevinde tutukluyken evlendiği kendisinden 28 yaş küçük Melike Durusoy’a sarılmak için bariyeri aştı.

Salona alınan Durusoy sanıklarla izleyiciler arasına konulan bariyerleri atlayarak eşine sarıldı.

ÇETİN DOĞAN, “BORSANIN KAPANMASINI BEKLEYEBİLİRLER”

Mahkeme heyetinin karar için davaya ara vermesinin ardından salonda bulunan milletvekilleri ile sohbet eden davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan “Kararın açıklanması için borsanın kapanmasını bekleyebilirler. Saat 17.00′yi 18.00’i bulabilir” dedi.

DURUŞMAYA KATILMAYAN AVUKATLARA SANIKLARDAN ALKIŞLI DESTEK

Avukatların duruşmanın başlamasına yakın protesto amaçlı kendilerine ayrılan bölümü terk etmesi esnasında sanıklarda avukatlarını alkışla desteklediler. Sanıklar avukatları için üç kez ‘sağol sağol sağol’ diye bağıdı. İzleyicilerde sanıklara alkışla destek verdi. Duruşmaya sadece 9 avukat katıldı. Duruşmaya bazı CHP ve MHP’li milletvekilleri izleyici olarak katıldı. Dünkü duruşmaya oranla sanıkların daha sakin ve rahat olduğu gözlendi. Duruşmaya Ergin Saygun, Hakan Mehmet Göktürk’ün dışında tutuklu 248 sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

TARİHİ KARARI VERECEK HEYET 14.09′DA SALONA GELDİ

Mahkeme heyeti saat 14.09′da salona geldi. Üye hakimler Ali Efendi Peksak, Mehmet Üründü ve Aytekin Özhalı’dan oluşan heyete Ömer Diken başkanlık etti. Savcı Hüseyin Kaplan da duruşmada hazır bulundu. Saat 14.10′de duruşmayı açan Başkan Ömer Diken, dün görülen duruşmada sanıklara son sözlerinin sorulduğunu, karar için ara verildiğini ancak gecenin ilerleyen saatlerine rağmen bir neticeye varamadıklarını bu nedenle duruşmayı bugüne ertelediklerini hatırlattı.

Başkan Diken son sözü sorulmayan bazı tutuksuz sanıkların bugün duruşmada hazırv bulunduğunu belirterek onlara son sözlerini sordu.

KARAR İÇİN YENİDEN ARA VERİLDİ

Tutuksuz sanıklar Özgür Ecevit Taşçı, Berna Dönmez, Erdem Ülgen ve Abdülkadir Eryılmaz’ın son sözlerini söylemesinin ardından mahkeme başkanı Ömer Diken, ”Son değerlendirmemizi yapmak üzere bir süre daha ara veriyoruz. Daha sonra heyetin bir karara vermesi halinde kararımızı açıklayacağız” dedi. Başkan bu sözleri salonda bulunan sanık yakınları tarafından tepki ile karşılandı.
-kaynak;beyazgazete

Bu haber 21 Eylül 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.