İstanbul Esenyurt’ta bir inşaatın şantiyesinde yangın çok sayıda ölü var


İnşaat Şantiyesinde İnanılmaz Olay
İstanbul Esenyurt’ta bir inşaatın şantiyesinde inşaat işçilerinin kaldığı çadırlarda çıkan yangın sonucu 11 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Yangınla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Esenyurt ‘ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetti. Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan bir işçi, yangında hayatını kaybedenler arasında Van depreminden kaçıp gelenlerin de olduğunu söyledi. Yangınla ilgili şantiye şefi de dahil olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı.

Esenyurt ‘a bağlı Güzelyurt mahallesindeki 6 ‘ncı Cadde üzerinde bulunan bir AVM inşaatının şantiyesinde dün 21.00 sıralarında işçilerin kaldığı çadırlarda yangın çıktı. Elektrik sobası ile ısınan ve 15 kişilik olduğu belirtilen çadırda işçiler yangına uykularında yakalandı.

Yangın kısa sürede bitişikteki 2 çadıra daha sıçradı. Alevler, bez çadırların tamamını sardı ve işçilerden bazıları yanarak bazıları da dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ve ambulans gönderildi.

Yangını söndüren itfaiye ekipleri, tamamen yanan çadırlarda ilk olarak 11 işçinin cesedine ulaştı. AVM inşatında çalışan bir işçi, çadırların 15 ‘er kişilik olduğunu ve şantiye alanında 100 ‘e yakın işçi bulunduğunu söyledi.

İşçilerden çoğunun Sivas, Ordu ve Van’dan geldiğini belirten işçi, “Çadırlar elektrik sobasıyla ısınıyordu. Yangın büyük ihtimalle sobadan çıktı. Yanan çadırda kimler vardı bilmiyorum. Benim Ahmet Yağal adlı arkadaşım kayıp. Ona ulaşmaya çalışıyorum” dedi. Olay yerine gelerek inceleme yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, yangının çadırın mutfak bölümünden başladığının tespit edildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Esenyurt’ta meydana gelen ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili inceleme başlattı.Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, yangınla ilgili “hem sosyal güvenlik ve rehberlik bakımından hem de iş teftişi bakımından” inceleme başlatıldı.Konuyla ilgili görevlendirilen müfettişler, inceleme yapmak üzere olay yerine gönderildi.

İŞÇİLER İLE YAKINLARI KORKU DOLU ANLARI ANLATTI

Esenyurttaki yangın faciasını yaşayan işçiler ile yakınları korku dolu anları anlattı. Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan ve çadırlarda kaldığını söyleyen Abbas Mendi, yangın başladıktan sonra olay yerine geldiğini belirterek 3 çadırın yandığını gördüğünü söyledi. Mendi, ‘Biz kendimiz müdahale ettik. İtfaiyeyi de aradık. Yapacak birşeyimiz yoktu. Çok alev olduğu için üzerine gidemedik. Alev yükselince insanlar çıkmayınca içeride kaldıklarını anladık. Bir kaçını çekerek alabildik. Gerisini kurtaramadık ‘diye konuştu.

”İŞÇİLERDEN BAZILARI VAN DEPREMİNDEN KAÇIP GELMİŞTİ”

Mendi, çadırlarda kalanları tanıdığını belirterek, ‘Ölenler Ordulu, Sivaslı ve Vanlılar. Van depreminden kaçan arkadaşlar. Maalesef böyle bir felekate denk geldiler ‘diye konuştu.

AİLELER AKIN ETTİ

Yangın haberini alan işçi yakınları da olay yerine akın etti. Kendisinden haber alınamayan Ahmet Yal’ın yakınları olay yerine gelerek bilgi almaya çalıştı. Yeğeni Ahmet Yal’dan haber alamadığını ifade eden Ali Göç, ‘Arkadaşlar aradı. Bende bu şantiyede çalışıyordum daha önce. Geldik buraya her tarafı ana baba günü olmuş. Hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Firma sahiplerinin de bilgisi yok ‘diye konuştu.

PANİĞE KAPILDILAR

Öte yandan yangından haber alınamayan aşçı Mustafa Bak’ın yakınları da olay yerine geldi. Bak’ın yakınları yeğenlerinin önceden konteynırda kaldığını ancak daha sonra çadırlara taşındığını ifade etti. Paniğe kapılan Bak’ın yakınları Adli Tıp Kurumu’na gitti.

KIZILAY’DAN DESTEK

Olay yerine gelen Kızılay ekipleri de ailelere psikolojik destek verdi. ‘Onların yanıda olduğumuzu hissetirmeye çalışıyoruz ‘diyen Kızılay görevlisi, yeterince malzeme temin ettiklerini ve ailelere destek olmak için olay yerinden Adli Tıp Kurumu’na gittiklerini ifade etti.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK’TEN YANGIN AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik, dün akşam Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik gazetecilere yaptğı değerlendirmede ‘Olay yerinde incelemelerde bulunacağım. Bu üzüntü verici bir durum. Bu çadır burda kurulmaması gerekiyor idiyse bunun başlangıcında ortadan kaldırılması gerekiyordu. Yöneticilerin görevi burada işçilerin sağlıklı ortamda çalışması teminidir. Hatta çok daha hassas davrandık. Olayla ilgili bir ihmal olup olmadığı araştırılıyor. AYrıca olaya savcılar el koymuş durumda, çalışmalar sürüyor. Hepimizin başı sağolsun

SADECE ÇALIŞIRKEN DEĞİL HER ZAMAN ÖNLEM ALINMASI GEREKİR

Çalışan işçilerin çalıştıkları yerlerle kaldıkları yerler farklı. Çalışırken önlemler alınması gibi kalırkende önlemler de alınması gerekir. Buna yönelik nasıl dikkatsizlikler olmuş diye araştırılıyor. Kullanılan malzemeler ve kullanılan malzemelerin plastik olduğu inceleniyor’ dedi.
kaynak;beyazgazete

Bu haber 12 Mart 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.