İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ödüllerini hangi firmalar aldı


İmmib Ödülleri’ni Alan Firmalar Belli Oldu
İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), dış satışta başarılı firmaları ödüllendirdi.

Birliğin sıralamasında en fazla ihracatla Vestel Dış Ticaret birinci gelirken; Arçelik ikinci, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi üçüncü oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İMMİB, toplam ihracatımızın yüzde 30 ‘unu karşılıyor. Sektörler arası tatlı rekabet ihracat rakamlarına olumlu yansıyor.” dedi.

İMMİB Koordinatör Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ise “Türkiye ihracat şampiyonu ilk 10 firmanın 5 ‘i üyemiz. Türkiye ‘nin önder birliği olmanın haklı gururunu tadıyoruz.” dedi.

Türkiye ‘nin 2011 ‘de 135 milyar doları bulan ihracatında önemli rol oynayan firmalar ödüllendirildi. Geçtiğimiz sene ihracatının yüzde 30 ‘u olan 38 milyar dolar dış satış yapan İMMİB ‘in bünyesinde bulunan 6 birliğe plaket verildi.

129 başarılı firma İhracatın Yıldızı unvanını elde etti. İMMİB, en çok ihracat yapan firmalar özel ödülünde ise birinci Vestel Dış Ticaret oldu. Arçelik ikincilik, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi de üçüncülük koltuğuna oturdu.

Ödül töreninde söz alan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İMMİB bünyesinde bulunan 25 bin firmanın 2011 ‘de toplam 38 milyar dolan ihracat yaptıklarını aktardı. Büyükekşi, “İMMİB, toplam ihracatımızın yüzde 30 ‘unu karşılıyor. Sektörler arası bu tatlı rekabet ihracat rakamlarına olumlu yansıyor.” ifadelerini kullandı.

2012 için belirlenen 150 milyar dolar ihracat hedefinin yakalanacağını dile getiren Büyükekşi, “Bu ayın 18 iş gününde ihracatımız yüzde 8 artışla 8 milyar doları gördü. Bu da olumlu bir yolda olduğumuzun işareti.” yorumunu yaptı.

İMMİB Koordinatör Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ise kimyevi maddelerden madenlere, mücevherattan elektrik – elektronik ürünlerine, demir – demirdışı metallerden çeliğe kadar geniş alanda faaliyet yürüttüklerini vurguladı. Ebiçlioğlu, şöyle devam etti: “İhracat şampiyonu ilk 10 firmanın 5 ‘i birliğimizin üyesi. Turquality kapsamında bulunan 29 marka, İMMİB üyesi firmalara ait. 25 bin ihracatçı üyesi olan İMMİB, endüstriyel tasarım yarışmaları başlatan ilk birlik. Geçtiğimiz sene en çok URGE projesi başlatan birlik olduk. Dış ticaret heyeti organizasyonlarında da en çok organizasyon hayata geçiren birliğiz. Ülkemizin büyümesine sunduğumuz katma değerle Türkiye ‘nin lider birliği olmanın haklı gururunu tadıyoruz.”

CEM YILMAZ, ÖDÜL TÖRENİNE RENK KATTI

İstanbul Elektrik Elektronik ve Bilişim İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Kimyevi İhracatçıları Birliği, Maden İhracatçıları Birliği ile Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından ‘İhracat Yıldızları ‘ adı altında tertip edilen ödül törenine ünlü komedyen Cem Yılmaz, konuk oldu. Törene esprileri ile renk katan Yılmaz, ihracatçıları kahkahaya boğdu.

Bu haber 26 Mart 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.