İstanbul Valiliği, olası kar yağışı konusunda İstanbulluları uyardı


İstanbul Valiliği’nden acil uyarı
İstanbul Valiliği, olası kar yağışı konusunda İstanbulluları uyardı.

Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Bölge Müdürlüğü’nden alınan meteorolojik uyarıya göre İstanbul’un bu geceden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğinin tahmin edildiğine dikkat çekildi.

Kar yağışının özellikle 27 Ocak (Cuma) sabah saatlerinde etkili olacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gece ilk saatlerde kuvvetli karayel ile birlikte karla karışık yağmur şeklinde başlayacak yağışların, zamanla İl genelinde kar yağışına dönüşmesi ve etkili olması beklenmektedir. Kar yağışının özellikle yarın (27 Ocak 2012) sabah saatlerinde yoğun olmak üzere, hafta sonunda da aralıklı olarak devam etmesi tahmin edilmektedir.

Ayrıca; sıcaklıkların hissedilir derecede azalarak, mevsim normallerinin altında seyredeceği bildirilmiştir.

EKİPLER 24 SAAT ÇALIŞACAK
Kar yağışının olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarılmış olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD) İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcilerinin de katılımı ile bugünden itibaren olumsuz havanın İlimizi terk edeceği ana kadar 24 saat esasına göre görev yapacaktır.
Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.

BUNLARA DİKKAT
Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde;

Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçlarında gerekli teknik donanımı bulundurmaları,

Olası trafik yoğunluğu düşünülerek araçların akaryakıt ikmallerinin yapılması,

Sürücülerimizin özellikle emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 154 Alo Trafik, 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları, Can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımız ihtiyaç duyduğu durumlarda ; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (İstanbul AFAD) 0212 455 56 00 ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) 0212 444 25 66 numaralı telefonlarını aramaları…”

METEOROLOJİ’DEN İSTANBUL İÇİN “ACİL” KODLU UYARI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, saat 16.15′te ‘Acil’ uyarı kodu ile İstanbul için kuvvetli kar yağışı uyarısında bulundu. Rüzgarın bölge genelinde kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden kar yağışının yer yer tipi şeklinde olacağı tahmin edildiği bildirildi. İstanbul’da kar yağışının Cumartesi günü hafifleyerek hafta sonu aralıklarla devam edeceğinin beklendiği açıklandı.

Yurdun kuzeybatı kesimlerinin bugün akşam saatlerinden itibaren Balkanlar’dan gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin edidiği bildirildi . Marmara Bölgesi genelinde devam eden yağmur şeklindeki yağışın bugün Edirne ve Kırklareli’de, bu geceden itibaren ve yarın İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kar yağışının İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bursa illerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bölge genelinde kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden kar yağışının yer yer tipi şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İstanbul’da kar yağışının Cumartesi günü hafifleyerek hafta sonu aralıklarla devam edeceği bekleniyor.

Önümüzdeki hafta soğuk havanın İstanbul’da etkisini artırarak devam edeceği tahmin ediliyor. Kuvvetli kar yağışı ile birlikte kuvvetli rüzgarın, hava sıcaklığının hissedilir derecede azalması ile birlikte buzlanma ve don olayının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir

Bu haber 26 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.