istanbul’da yoğun kar yağışı, kaç gün ve nezamana kadar istanbulda kar devam edecek


istanbul’da yoğun kar yağışı, kaç gün ve nezamana kadar istanbulda kar devam edecek

Kar İstanbul’a döndü
İstanbul’da etkili olan kar yağışı nedeniyle AKOM, kırmızı alarma geçti.

Sibirya ve Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul’da kar yağışı sürüyor.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışı il genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli rüzgar ve hava sıcaklığının düşmesiyle etkili olmaya başladı. Kar yağışı İstanbul’da, pazartesi, salı ve çarşamba günleri de aralıklarla etkisini gösterecek. İstanbul Boğazı ve kentin kuzey kesimlerinde kar yağışı etkisini daha fazla gösteriyor.

İstanbul’da hava sıcaklıkları kar yağışının etkisiyle 3 ve 5 derece azalırken, kuvvetli rüzgarla don ve buzlanma bekleniyor. Sibirya’dan gelen soğuk havayla birlikte, İstanbul’un yanı sıra Marmara Bölgesi’nin bazı bölgelerinde kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da bugün için en düşük sıcaklığın eksi 1 derece, en yüksek sıcaklığın 2 derece, salı günü en düşük eksi 2, en yüksek 1, çarşamba günü de en düşük eksi 1 ve en yüksek 1 derece hava sıcaklığı bekleniyor. Perşembe gününden itibarende İstanbul’da parçalı bulutlu hava etkili olacak. Kar yağışı perşembe günü sıcaklıkların artmasıyla etkisini yitirecek.

-Kar kalınlıkları-
Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde yapılan ölçümlerde, kar kalınlığı Arnavutköy, Sarıyer, Sancaktepe, Çekmeköy ve Çamlıca’da 10, Beylikdüzü, Avcılar, İkitelli’de 6, Beşiktaş, Bakırköy, Bostancı, Ümraniye ve Çatalca’da 5, Riva, Beykoz’un köyleri, Sarıyer Zekeriyaköy’de 20, Kağıthane ve Maslak çevresinde ise 8 santimetre olarak tespit edildi.

-İstanbul’da “kırmızı” alarm
İstanbul’u sabaha karşı etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ”sarı” alarmdan ”kırmızı” alarma geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, AKOM, İstanbul’u sabaha karşı etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle ”sarı” alarmdan ”kırmızı” alarma geçti. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri sorumlu oldukları bölgelerde sabaha kadar tuzlama çalışmaları yaptı.

İstanbul’da sabah trafiğinde kar nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, bazı sürücülerin emniyet şeritlerini işgal etmeleri nedeniyle kargaşa yaşandı, kaza ve kürüme çalışmalarına gitmek isteyen görevlilerin ulaşımını zorlaştırdı.

Ekipler, dün gece 3 bin 772 ton tuz, 73 ton solüsyon kullandı. Kar yağışının başladığı 19 Ocak’tan bugüne toplam 18 bin 932 ton tuz, 442 ton solüsyon kullanıldı.

Karla mücadele ekipleri 9 bölgede 2 bin 406 personel, 870 araç ile gece ve gündüz buzlanmaya karşı çalışmalarını 24 saat esasına göre devam ediyor.

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS) sayesinden buzlanma olan yollara müdahale ediliyor. Sensörlerin algıladığı yol yüzeyi sıcaklığı otomatik olarak merkez bilgisayarlarına iletiliyor. Burada yapılan analizlerle, sahada çalışan küreme ve tuzlama amirlerinin cep telefonlarına 45 dakika öncesinden ”buzlanma başlangıcı müdahale edin” şeklinde uyarı mesajı gönderiyor. Ekipler belirtilen yolda çalışma yaptıktan sonra yine sensörlerden ”Buzlanmaya müdahale edildi, risk ortadan kalktı” mesajı geliyor. Ekipler bu çalışma ile zamandan tasarruf ederek daha çok bölgede çalışma imkanı bulurken önemli miktarda tuz tasarrufu da sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının başlattığı ”evsizlere barınma” çalışmaları, Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde bulunan Metin Oktay Spor Salonu’nda devam ediyor. Bugün itibariyle 368 vatandaşın her türlü imkanı sağlanarak misafir ediliyor.

-İstanbul’da deniz ulaşımı iptal
İstanbul Şehir Hatları AŞ, kenti etkisi alan yoğun kar yağışı nedeniyle Üsküdar-Beşiktaş seferlerini karşılıklı olarak iptal etti.

Şehir Hatları AŞ’den alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle görüş mesafesinin azalması üzerine Üsküdar-Beşiktaş ve Beşiktaş-Üsküdar seferleri iptal edildi.

Karaköy-Kadıköy, Kadıköy-Beşiktaş, Eminönü-Kadıköy ve Adalar seferleri ise karşılıklı olarak gecikmeli olarak yapılabiliyor.

Yetkililer, diğer seferlerin ise normal seyrinde devam ettiğini bildirdi.

-İDO’nun iptal seferleri-
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), İstanbul ve Marmara Denizi’nde etkili olan kar yağışı ve poyraz nedeniyle bazı seferlerini iptal etti.

Saat 09.30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, saat 08.00 Armutlu-Armutlu tatil köyü/Yenikapı-Bostancı, saat 07.30 Bandırma/Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri yapılamadı.

Bostancı-Yenikapı/Armutlu tatil köyü-Armutlu arasında saat 17.15 deniz otobüsü ile Bandırma/Yenikapı arasında saat 18.30 hızlı feribot seferleri de hava muhalefeti dolayısıyla yapılamayacak.

-İstanbul’da şehir hatları seferleri normale döndü
İstanbul’da kar yağışı nedeniyle bir süre ara verilen Üsküdar-Beşiktaş seferlerinin normale döndüğünü bildirdi.

Şehir Hatları AŞ’den alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle görüş mesafesinin azalması üzerine iptal edilen Üsküdar-Beşiktaş ve Beşiktaş-Üsküdar seferleri normale döndü.

-İstanbul’da THY seferleri iptal
İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle THY’nin Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken çok sayıda iç ve dış hat seferi iptal oldu.

Alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle THY’nin Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken Kişinev, Lyon, Paris, Simferopol, Selanik, Kahire, Riga, Barselona, Nice, Cenevre, Bologna, Hamburg, Saraybosna, Milano, Lviv, Lübliyana, Priştina, Üsküp ve Minsk’in de aralarında bulunduğu dış hat seferleri ile Kars, Trabzon, Ankara, Muş ağrı, İzmir, Batman, Kayseri, Gaziantep, Hatay, Antalya ve Dalaman’a olan çok sayıda iç hat seferi karşılıklı olarak iptal edildi.

Bu arada çok sayıda iç ve dış hat seferinde de olumsuz hava şartları nedeniyle gecikmeler yaşanırken, Atatürk Havalimanı’na inmesi gereken bazı uçaklar da yedek meydanlara iniş yaptı.

THY yetkilileri, uçakları iptal olan yolcuların otellere yerleştirildiğini, istemeleri halinde ise bilet iade işlemlerinin yapıldığını kaydetti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur da, gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışıyla birlikte 40 kişilik kar mücadele ekibi ve 17 tane kombine kar mücadele ile yardımcı araçlarla, kar temizleme çalışmalarına başlandığını ve çalışmaların sabaha kadar sürdüğünü söyledi.

”Şu anda 3 pistimizde iniş ve kalkışlara hazır halde ” diyen Özuğur, pistlerdeki frenleme değerlerinde herhangi bir sıkıntının bulunmadığını kaydetti.

Özuğur, kar temizleme araçlarının pistlere girmesi, havalimanıdaki yoğun trafik ve uçaklara yapılan de-icing işlemi (uçakların alkol ve glikoz karışımı bir sıvı ile yıkanması) nedeniyle zaman zaman iniş ve kalkışlarda gecikmelerin yaşandığını ifade etti.

Yoğun kar yağışı yüzünden zaman zaman görüş mesafesinin 800 metrenin altına düştüğünü belirten Özuğur, ancak pistlerden birinin cat3 kategorisinde olduğu için bu durumun bir sıkıntı yaratmadığını sözlerine ekledi

Bu haber 30 Ocak 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.