Kabil’de Askeri Helikopter Evin Üzerine Düştü 12 Türk askeri şehit oldu


Kabil’de Askeri Helikopter Evin Üzerine Düştü
Afganistan’da bir helikopterin düşmesi sonucu 12 Türk askeri şehit oldu.

Afganistan’daki helikopter kazasıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri’nden açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

NATO’nun Afganistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye ‘nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 10.25 ‘te kaza kırım geçirmiştir.

Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur.

Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.

Aziz şehitlerimize Allah ‘tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Afganistan ‘ın başkenti Kabil yakınlarında Türk askerlerini taşıyan helikopter, bir evin üzerine düştü. Helikopterde şehit olanlar arasında 2 binbaşı ve 1 üstteğmen bulunuyor.

KAZADA 4 AFGAN SİVİL DE ÖLDÜ
Uluslararası haber ajansı Reuters’a açıklama yapan bir Afgan yetkili de, ‘Helikopter başkent Kabil’in Bagrami bölgesinde bir evin üzerine düştü. Teknik bir problemden dolayı düşen helikopterde Türk askerlerii şehit oldu ‘dedi. Kazada 4 Afgan sivilin de hayatını kaybettiği belirtiliyor.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA
Başbakan Erdoğan meydana gelen kazayla ilgili, ‘Kazanın nedeni henüz belli değil ‘dedi. Kaza sonrası 12 askerin şehit olduğu belirten Erdoğan, ‘Helikopterin düştüğü evde de 5-6 sivil hayatını kaybetti ‘şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: ACİL İNİŞ YAPIYORDU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ilk bilgilere göre, kazanın teknik bir arızadan kaynaklandığını söyledi.

Kazanın helikopterin acil iniş yaparken gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“Afganistan ‘da ülkemizi üzen vahim bir olay oldu. Skorsky helikopteri yerel saatle 10.25 ‘te düştü. 12 askeri personelimizi malesef kaybettik. Acımız büyüktür. Allah ‘tan rahmet diliyoruz, başımız sağolsun. Kazayla ilgili çalışmalar devam ediyor. Helikopterin acil iniş yaptığı sırada gerçekleşen bir olay. Nihai değerlendirme yapılacaktır. Bir evin üzerine düştü, personelimiz kurtarmak için büyük çaba sarfetmiştir. Kabil ‘in bütün güvenlik komutası bizim yetkimizdeydi, kazayla ilgili bilgileri alacağız.”

Davutoğlu, Türkiye’nin Kabil Bölge Komutanı ile büyükelçinin olay yerinde incelemelerde bulunduğunu da ifade etti.

AFGANİSTAN’DA BİN 800 TÜRK ASKERİ VAR
NATO’nun Afganistan’daki misyonu ISAF çerçevesinde bu ülkede bin 800 Türk askeri görev yapıyor. Afganistan’da görev yapan Türk askerleri operasyona katılmayıp, sadece devriye görevi yapıyor. Afganistan’da NATO misyonunun görevi 2014′te son bulacak.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞSAĞLIĞI
Kazayla ilgili bir başsağlığı mesajı yayımlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Acımız çok büyüktür. Afganistan’ın başkenti Kabil’de şehit düşen 12 askerimize rahmet, ailelerine, silah arkadaşlarına ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başsağlığı dilerim” dedi.

-kaynak;beyazgazete

Bu haber 16 Mart 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.