Kamu Güvenlik Müsteşarı Murat Özçelik isitfamı etti? Murat Özçelik neden istifa etti?


Kamu Güvenlik Müsteşarı Murat Özçelik isitfamı etti? Murat Özçelik neden istifa etti?

Ankara’da güvenlik zirvesi istifası
Kamu Güvenlik Müsteşarı Murat Özçelik’in ani bir kararla görevini bıraktığı öne sürüldü.

Ankara’ya bomba gibi düşen iddiaya göre, Kürt açılımı politikasında kilit konumda görev yapan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’in, bağlı olduğu açılımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la yaşadığı görüş ayrılığı nedeniyle istifa mektubunun cebinde olduğu öğrenildi.

Hükümete yakın kaynaklar da, Özçelik’in göreviyle ilgili bir değişimin olacağını doğruladılar. Bu kritik göreve gelmeden önce Bağdat Büyükelçisi olarak hizmet veren Özçelik, birçok kez Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani ile görüşmüştü. Özçelik ile hükümet arasındaki görüş ayrılığının Kürt açılımında PKK ve BDP’nin muhatap alınıp alınmamasından kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Dışişleri’nin kariyer diplomatlarından olan Özçelik, özellikle Ortadoğu konusunda uzmanlığı ile biliniyor. Özçelik, PKK ile mücadelede Irak yönetimine yoğun baskısı ile biliniyor. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Washington’da Başbakan Barack Obama ile yaptığı görüşmede Özçelik’i Irak’ın içişlerine karışmakla suçlamıştı. Özçelik’in kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevinden ayrıldıktan sonra Dışişleri’ne geri dönmesi bekleniyor.
-
kaynak;mynethaber

Bu haber 2 Mayıs 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.