kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilecekmi 2011


Taşeron İşçiye Kadro dan Önce Kıdem Tazminatı ve Taban Ücret Geliyor

Yaklaşık 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı çalışma başlatan hükûmet, bundan önce sözleşmeli personele 2 Haziran 2011 tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarıyla kadro açıldığının haberini vermiştik. Şimdi ise taşeron işçilere kadro yapılanmasından önce taşeron işçilerin çalışma iriliyor. Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı var.

İkinci olarak düzenlenecek yapılanma ise taşeron işçilerin taban ücreti ile ilgili olacak.

Hükümetin çalışma planına ‘taşeron sistemine’ el atmaya hazırlanıyor. Yapılacak yeni düzenlemeler ile yaklaşık 500 bin taşeron işçinin sosyal ve özlük haklarıyla ilgili tüm konularda düzenleme yapılacak.

Düzenlemelerin ilki ise kıdem tazminatı hakkı, iş garantisi, asgari ücretin üzerinde ücret alma hakkı yer alıyor. 61. Hükümet, ilk icraatlarını çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki reformlara ayırdı.

Bu çerçevede, işsizlikle mücadele için istihdam paketi, kamu görevlilerinin ücretlerinin artırılması için toplu sözleşme hakkı ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Bu çalışmalar sırasında, büyük kısmı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 450-500 bin taşeron işçinin sorunlarına yönelik de düzenleme yapılması gündeme geldi.

Sevsen.com internet sitemizden duyurduğumuz taşeron işçilerin yorumlarını bürokratlar dikkate aldı, seslerini duyurduk ve 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı yasal düzenleme hazırlanması için çalışmalara başlandı.

Taşeron işçilere nasıl düzenleme yapılacak?

Taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenleme, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak çalışması sonucu hazırlanacak. Bu kapsamda, taşeron şirketlerin ve işçilerin karşılaştığı sorunlar araştırılıyor. Araştırmanın ardından da, taraflarla birlikte ortak metin hazırlanacak.

Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi geliyor. Mevcut sistemde, taşeron firmalarda çalışan işçiler kayıt üzerinde her yıl işten çıkarılmış gösteriliyor.

Taşeron işçiler kıdem tazminatı alabilecekler!

Böylece, kıdem tazminatı almalarının önüne geçiliyor. Kıdem tazminatının oluşturulması ile birlikte, bu sorun büyük ölçüde çözülecek. Taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını da fon ödeyecek.

Taşeron işçilere Taban Ücretleri çalıştığı sektörlere göre verilecek!

Taşeron işçilerle ilgili hazırlanacak pakette, kıdem tazminatının dışında maaşlar, sosyal haklar konularında da düzenleme yapılacak. Mevcut sistemde taşeron işçilere ağırlıklı olarak, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor. Yeni dönemde, her sektör için taban ücret belirlenecek.

Mesela sağlık sektöründe çalışan bir taşeron işçinin aldığı ücret hem asgari ücretin çok üstünde olacak hem de ulaştırma sektöründe çalışan taşeron işçinin aldığı ücretten farklı olacak. Yine işçilerin izinleri de yeniden düzenlenecek.

Bunlarla beraber taşeron işçilerin ücretlerinin geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi gibi durumlara son vermek için de firmalara yönelik yaptırımlar uygulanacak. Mesela, işçilerin ücretlerini geç ödeyen taşeron firmaların ihalelere girmeleri engellenecek.

61. HÜKÜMETİN TAŞERON İŞÇİLER İLE İLGİLİ YAPACAĞI DEĞİŞİKLİKLER

- Firmalara yönelik denetimler artacak,

- Taşeron işçiler de kıdem tazminatı alabilecekler. Bu sorun büyük ölçüde, kıdem tazminatı fonu ile çözülecek.

- Taşeron işçilerin alacağı ücretler sektörlere göre değişecek. Ücretler, kadrolu işçilerin seviyesine çıkabilecek.

- Taşeron firmalara yönelik denetimler artacak. Taşeron işçilerin ücretlerini ödemeyen veya geç ödeyen firmalara yaptırım uygulanacak. Bu tür firmaların kamu kurumlarının ihalelerine girmesi engellenecek.

- İzin ve diğer sosyal haklarla ilgili de düzenleme yapılacak. Bu haklar devlet garantisi altına alınacak.

Yurdumuzda çalışan taşeron işçilere şimdiden hayırlı olsun diyor, hükümetimize başarılar diliyoruz…

500 bin taşerona kadrokamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilecekmi 30 ağustostaşeron işçilere kadrotaşeron işçilerine kadro.

30 ağustos 2011, iş garantisi, sağlıkta çalışan taşeron işçilere müjde, taban ücret, taşeron işçilere bayram müjdesi, taşeron işçilere kadro verilecek mi, taşeron işçilerin kadroya alınması, taşeron işçiye kadro, taşeron işçiye kıdem tazminatı, taşeron olarak çalışanlar kadrolu çalışacak mı, taşeron olarak çalışanlar kadroya alınmak için ne yapmalı, taşeronlar kadroya nasıl alınacak, taşeronlara 4c, taşeronların kadroya alınması, taşoran işçiye kardo, taşorenlere kadro, üniversitede taşeron çalışanlar

Bu haber 21 Ekim 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.